Vybíráme pilové pásy krok za krokem

pilove-pasy.cz

pilove-pasy.cz

Pokud potřebuje mít přesné řezy, nejspíše sáhnete po pásové pile. Ta je na tuto práci ideální. Pro samotný řez se používají pilové pásy, které se liší délkou, ozubením a také uchycením. Jak vybrat ten správný?

Pilové pásy jsou nedílnou součástí pásových pil, které se používají při zpracování kovů a podobně tvrdých materiálů. Výběr pilových pásů a jejich použití se řídí určitými pravidly, které je třeba dodržovat pro to, aby byl výkon pásových pil dostatečný a kvalitní.

1. Volba typu pilového pásu dle materiálu

V první řadě je zapotřebí zvolit vhodný typ pilového pásu. Existují totiž pilové pásy na kov a pak také pilové pásy na dřevo. Liší se ve struktuře a také rozměrech. Špatně zvolené pilové pásy, respektive jejich využití na nevhodný materiál, může zapříčinit špatnou funkci pásové pily a nekvalitní výsledek práce, tedy provedených řezů na materiálu.

2. Uchycení pilového pásu

Použití pilových pásů a pásových pil je poměrně jednoduché, vždyť moderní pásové pily fungují automaticky. Před každým použitím pásové pily je však nutné zkontrolovat správné uchycení pilového pásu, jeho dostatečné napnutí a správnou polohu. Všímejte si také kvality pásu a jeho ozubení. V případě, že mají pilové pásy tupé zuby, ihned je vyměňte, v opačném případě budou řezy nekvalitní a nerovné.

Bimetalový pilový pás na kov, zdroj: pilove-pasy.cz

Bimetalový pilový pás na kov, zdroj: pilove-pasy.cz

3. Správný postup řezání

Kromě uchycení pilového pásu si před řezáním zkontrolujte také správné upevnění řezaného materiálu, a to tak, aby by v záběru co největší počet zubů pilového pásu. Jedině tak bude zajištěn plnohodnotný výkon pásové pily a pilový pás nebude řezat naprázdno. Před řezáním je také vhodné očistit materiál od nečistot, aby nedošlo k otupení pilového pásu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.