Hypotéka na dům či byt

Při koupi bytu nebo domu se většinou neobejdete bez hypotéky. V našem článku vás krátce seznámíme s tím, co vlastně hypotéka je a proč je výhodné si ji vzít.

Hypoteční úvěr je úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Zpravidla se využívá k nákupu nemovitosti za účelem bydlení nebo pronájmu. Někdo také hypotéku využívá pouze k zajištění finančních prostředků na něco jiného a nemovitostí pouze ručí. V tomto případě se mluví o americké hypotéce.

Trh s hypotékami u nás není tak rozvinutý, jako třeba v USA, což nás zachránilo v roce 2007 od výraznějších dopadů na bydlení. Hypotéku si můžete sjednat nejlépe v bance. Tyto banky mají také rozsáhlou síť zprostředkovatelů – hypoteční makléře či finanční poradce.

Přečtete si více o půjčkách na našich sesterských stránkách.

Před výběrem hypotéku doporučujeme zvážit její výši. Některé banky vám poskytnou i více než 100% ceny nemovitosti, ale musíte patřit k velmi bonitním klientům. Pokud chcete mít téměř jistotu, že hypotéku dostanete, neberte si více než 50-60% odhadní ceny nemovitosti.

Berte na vědomí, že nejnižší úrok na trhu automaticky neznamená nejnižší splátky! Mnoho bank si účtuje „skryté“ poplatky nebo vyžaduje využívání různých služeb oplátkou za nízký úrok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *