Zvolit zahradní krb nebo gril?

zahradnikrbyveris.cz

zahradnikrbyveris.cz

Grilovací sezóna a sezona přípravy pokrmů na zahradách se blíží opravdu velmi rychle. Dokonce máme za sebou i dny, kdy by se i venku daly připravovat pokrmy, i když je teprve jarní období. Abyste si mohli na zahradě připravit lahodný pokrm, musíte ho mít nejprve v čem připravit. Nejrozšířenějšími variantami na zahradách jsou zahradní krby nebo zahradní grily. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a kdy je vhodnější vybrat gril a kdy krb si nyní rozvedeme detailněji.

Hlavní rozdíly jsou v konstrukci a materiálu

Krby a grily jsou velmi rozdílné zejména svou konstrukcí. Ačkoli se na nich dají připravovat pokrmy velmi podobně. Grily mají spíše menší konstrukci, která je vyrobena z kovových materiálů. Některé jsou vybaveny i menším odkládacím prostorem, ale pravidlem to není.

Naopak krby dosahují mnohem větších a robustnějších konstrukcí. Jedná se o zděné stavby, většinou ze speciálních cihel. V konstrukci je většinou myšleno i na odkládací místo a místo pro uskladnění materiálu na topení.

Čím chcete topit?

Rozdíly jsou také v tom, čím chcete v grilech nebo v krbech topit. Konstrukce krbů napovídá, že topit v nich lze pouze tuhými palivy. Nejčastěji tedy dřevěným uhlím nebo samotným dřevem. Naopak grily jsou v oblasti vytápění mnohem flexibilnější. Můžete zvolit z více druhů paliv to, které vám bude vyhovovat nejvíce. Vybírat můžete grily na dřevěné uhlí, grily na plyn nebo elektrické grily.

Pokud nemáte jasné místo pro posezení, raději volte grily

Pokud na své zahradě nemáte vyhrazené jasné místo pro zahradní posezení, nebo toto místo není zastřešené, raději volte zahradní grily. Jejich menší konstrukce umožňuje také flexibilitu v přesouvání. Grily můžete jednoduše přesouvat z místa na místo podle toho, kde zrovna máte potřebu grilovat. Jednoduše můžete grilovat na terase, pod stromem i uprostřed zahrady nebo u bazénu. Jak se vám zachce.

Pergoly a zahradní domy si zaslouží krb

Zahradní krby jsou obecně považovány za honosnější stavby než jen zahradní grily. Pokud máte na zahradě postavenou pergolu nebo zahradní domek a velkým posezením, byla by škoda zde nepostavit krb. Konstrukce krbů dokáže při správném výběru zkrášlit celou místnost dodat jí potřebnou eleganci. Navíc jsou v dnešní době na trhu různé varianty krbů. Ty mohou být přes celou délku jedné stěny, společně s plochou na přípravu pokrmů, ale výjimkou nejsou ani rohové krby. Z jakých materiálů mohou krby být?

  • Plechové krby
  • Krby z betonu
  • Krby z cihel
  • Krby z kamene
Krb, jako součást pergoly, zdroj: zahradnikrbyveris.cz

Krb, jako součást pergoly, zdroj: zahradnikrbyveris.cz

Krby mohou mít i udírnu

Krby mají ještě jednu možnost využití. Zatímco v grilech můžete grilovat a rožnit, některé krby přináší ještě jednu možnost tepelné úpravy navíc. Tou úpravou je uzení mas. Protože v krbech lze topit dřevem a tuhými palivy, možnost uzení potravin se zde přímo vybízí.

V praxi se hodí zejména na uzení horkým kouřem. Nad prostorem pro rošt nebo rolovací jehly se v krbech nachází i komín. Ten může být vyroben z cihel nebo z plechu. A právě komíny v mnoha krbech mohou sloužit i jako udírny. Stačí je vybavit dvířky a držáky na uzení potravin. Někdy je tato úprava za příplatek, někdy je krb s udírnou přímo nabízen k prodeji. V takovém případě je ale vhodné také pro uzení volit správný druh dřeva (lze koupit i ve formě dřevěných šupinek, které se jen přidávají do ohně ke konci uzení).

1 komentář u „Zvolit zahradní krb nebo gril?

  1. ja sem teda rozhodne pro krb, maso udelane na kameni je proste nenahraditelny. financne to pak vyjde skoro nastejno. navic, jestli si venkovni krb postavite sami, tak vyjde uplne nejlip. :)

Komentáře nejsou povoleny.