Údržbu okrasného zahradního jezírka provádějte průběžně celý rok

shutterstock.com

shutterstock.com

Okrasná zahradní jezírka dodávají krásný a originální design každé zahradě. Ačkoli se tvrdí, že zahradní jezírka nepotřebují žádnou údržbu ani složitý servis, toto tvrzení není zcela pravdivé. Pokud chceme u všech druhů zahradních jezírek docílit krásného vzhledu, musíme je udržovat v čistotě a s jejich čištěním pomáhat. A to nejen v době rozkvetu, ale po celý rok. Jaké práce jsou důležité v konkrétních ročních obdobích a jaké jsou obecné zásady údržby?

Paradoxně větší jezírka vyžadují méně péče

Čím větší okrasné zahradní jezírko, tím méně starostí s jeho údržbou a čištěním. Možná se toto tvrzení zdá jako paradox, ale je pravdivé. Větší plocha zahradních jezírek umožní vysázení většího počtu vodních květin a ostatní flory. Květiny v zahradních jezírkách dokáží čistit vodní plochu a zachovávat vodu v pořádku. Při plánování zahradního jezírka si také uvědomte, že existují možnosti, jak napomoci k čistější vodě v jezírkách bez námahy.

Odtékající voda se čistí lépe, než voda stojatá

Velmi důležitým faktorem je také to, zda má voda v jezírkách možnost odtékat nebo jestli se jedná o jezírko se stojatou vodou. Jezírka s možností odtoku s sebou mohou odnést velké množství nečistot na povrchu vody, se kterými by si rostliny možná nemusely poradit. I kaskády nebo malé vodopády mají více funkcí, než jen zvýraznit vzhled okrasného zahradního jezírka. Dokáží čeřit vodu, dodávají jí více kyslíku a napomáhají k jejímu čištění. Hlavní souboj ale v průběhu celého roku je s nečistotami.

S jakými druhy nečistot si jezírko nepomůže samo?

  • Napadané větve, listy a velké nečistoty na hladině
  • Přemnožené rostliny
  • Zborcené břehy a uvolněné rostliny
  • Úprava hodnot vody do odpovídajících norem (zejména pH)
Velké okrasné jezírko, zdroj: zahradadvoracek.cz

Velké okrasné jezírko, zdroj: zahradadvoracek.cz

Jak na údržbu na jaře

Vodní rostliny začínají rašit mnohem později, než rostliny na zahrádkách. Teplota vody totiž stoupá pomaleji. Díky nižším teplotám vody ještě nehrozí takové riziko vzniku bakterií a řas ve vodě, se kterými by si voda sama nedokázala poradit. Jedná se tedy o relativně pohodlné období co se týče prací na zahradním jezírku. Je třeba pouze po roztátí ledu odstranit nečistoty a případně upravit pH vody. V dubnu je pak vhodný čas k přihnojení a dělení leknínů.

Jak na údržbu v létě

V létě začínají rostliny v jezírku růst a pracovat tak, jak mají. Díky tomu tvoří velmi složité podmínky vzniku řas a bakterií, se kterými si velmi snadno poradí rostliny samy. Jen je třeba pravidelně otrhávat uhnilé listy leknínů a ostatních vodních rostlin. Pokud některé květiny nepřežily zimu, léto je ideální čas k jejich opětovnému dosazení.

Tip: Podívejte se na fotogalerii okrasných zahrad včetně okrasných jezírek

Jak na údržbu na podzim

Podzim je z hlediska údržby zahradních okrasných jezírek nejdůležitějším obdobím. Teplota vody klesá a množství uhnilých listů naopak stoupá. Začátkem října je důležité odebrání kalu ze dna jezírka. Nečistoty by se v zimě totiž množily a rozložily do vody. Na jaře by zakalily jezírko nepříjemnou zelení. Přes jezírko natáhneme ochrannou síť, která zabrání pádu velkého množství listí do jezírka. V případě pěstování ryb v jezírku je nutné v průběhu srpna a září jejich dostatečné vykrmení, aby měly dostatek tuku na zimu. Nezapomínejte ale, že jezírko musí mít dostatečné parametry pro přežití ryb!

Jak na údržbu v zimě

V zimním období jsou zahradní jezírka nejméně náročná na údržbu. Když zamrznou, poradí si samy. Když je tloušťka ledu dostatečná, odřežeme uschlé stonky rostlin v ledu, aby v nich nemohli přežívat škůdci. Před rozmrznutím ledu je vhodné povrchové nečistoty z ledu zamést, aby se nedostaly zbytečně do vody.