Jak koupit teakový nábytek, aby dlouho vydržel

shutterstock.com

shutterstock.com

Obliba teakového nábytku postupně roste. Nejčastěji u nás slouží nábytek z tohoto materiálu jako zahradní posezení. Nicméně postupně se dostává do povědomí i jako nábytek interiérový. Teakový nábytek je obecně považován za velmi estetický, odolný a pevný druh nábytku. Vyžaduje také minimální údržbu. Málokdo ale ví, že existuje více různých kvalit teakového dřeva a není tak úplně jednoduché vybrat ten nejvhodnější. Jak na to se podíváme v dnešním článku.

Obecně o teakovém nábytku

Teakový nábytek je vyráběn z tropického stromu čeledi železníkovitých. Botanický název tohoto stromu je Tectona grandis. Nejčastěji se tyto tropické stromy pěstují v oblastech, jako je Barma, Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam, Indie, Indonésie, Západní Afrika, ale najdeme také plantáže v Jižní Americe. nábytek je velmi vyhledávaným pojme nejen u nás, ale celosvětově. Teakové dřevo obsahuje vysoké procento teakového oleje, který automaticky působí jako impregnace proti škůdcům i plísním.

Teak ve volné přírodě, zdroj: wikipedia.org

Teak ve volné přírodě, zdroj: wikipedia.org

Není teak jako teak!

Vlastnosti a kvalita teakového nábytku jsou přímo spojeny s kvalitou dřeviny. Jak si vysvětlíte, že 2 výrobci nabízí stejný druh nábytku z teaku, přičemž jeden je až o polovinu levnější, než druhý? I takový příklad můžete najít. Vysvětlení je jednoduché. I teakové dřevo se dělí do různých stupnic kvality. Konkrétně se jedná o stupně A, B a C. Stupeň A dosahuje nejvyšších kvalit a stupeň C naopak těch nejnižších.

Co ovlivňuje kvalitu teakového dřeva a podle čeho se dělí do kategorií?

Kvalitu teakového dřeva pro výrobu nábytku ovlivňuje již samotné stáří stromů. Teakové dřevo většinou dosahuje nejvyšších kvalit mezi 30-40ti lety svého života. Takové dřevo je vyzrálé, odolné s dostatečným množstvím oleje a může z něho být vyráběn nábytek té nejvyšší kvality. Kácí se však i stromy se stářím 10 let. Ovšem pouhé stáří stromu na rozdělení do kategorií vliv nemá. Zde rozhoduje, z jaké části stromu byla dřevina využita.

Rozdělení do kategorií

  • Kategorie A – Nábytek z teaku v kategorii A byl vyroben z nejlepší části stromu. Pro výrobu se využívá samotné srdce stromu, tedy jeho střed. Dřevo v kategorii A má barvu teplého medu a dosahuje nejvyšších koncentrací oleje a také nejvyšší odolnosti. Hodí se tam, kde je vyžadována nejvyšší pevnost a vysoká odolnost, což potřebuje například zahradní nábytek.
  • Kategorie B – Dřevo pro kategorii B je dřevo z přímé blízkosti srdce stromu. Odstín barvy je světlejší a také obsah olejů není tak vysoký, jako v kategorii A, ale je velmi dobrý. Ideální pro interiérové použití.
  • Kategorie C – Dřevo v kategorii C dosahuje pouze minimálních kvalit. V porovnání s kategorií A může být rozdíl v kvalitě dřeva až 70 %. Množství oleje je velmi malé, dřevo je měkké a náchylné k poškození. Koupě nábytku z tohoto dřeva rozhodně nedoporučujeme.

Údržba teakového nábytku

Teakový nábytek patří z hlediska údržby k nejsnadněji udržovatelným druhům nábytku z přírodního materiálu (pokud chcete bezúdržbový, je nutné zvolit buď kovový nebo ratanový nábytek). Vaší jedinou starostí bude nábytek 2x-3x ročně napustit teakovým olejem. Napuštění zajistí dřevu udržení původních tónu barev a také zvýší ochranu proti škůdcům. Frekvence napouštění dřeva záleží také na tom, z jaké kategorie dřeva je nábytek vyroben. Tyto informace se dozvíte od prodejce.

1 komentář u „Jak koupit teakový nábytek, aby dlouho vydržel

  1. Pěkně napsaný článek. Jako prodejce nábytku mohu teak rovněž doporučit. Je to rozhodně investice na dlouhou dobu, která se Vám mnohokrát vrátí.

Komentáře nejsou povoleny.