Tvarované stromy niwaki: co je pro ně typické?

V každé okrasné zahradě hrají hlavní roli především tvarované stromy a kameny, které mají kromě estetické stránky věci i duchovní a kulturní význam. Víte, co jsou tvarované stromy niwaki a co je pro ně typické? 

Pravidla pro tvarování stromů niwaki

Niwaki, aneb zahradní strom

Pokud bychom chtěli japonský výraz niwaki doslovně přeložit, získáme pojem zahradní strom. Japonští zahradníci při tvorbě okrasných zahrad používají nejrůznější rostliny, přičemž téměř všechny se nazývají právě miwaki. Aby působily ještě lépe, bývají ozvláštňovány tvarováním. Díky tomu v zahradě napodobují stromy, které jako by byly zasaženy divočinou – například silným větrem nebo bleskem. Cílem tvarování je získat dřevinu s širokým kmenem, pokroucenými větvemi a obláčkovým charakterem.

V Evropě je pojem niwaki rozšířen pro jakýkoliv tvarovaný strom, a často proto bývá zaměňován s bonsají. To ovšem ve svém principu není zcela správně. Bonsaj totiž symbolizuje miniaturní strom, který je pěstovaný v misce. 

Pravidla pro tvarování stromů niwaki

Pravidla pro tvarování stromů niwaki a bonsají jsou si ve velké míře podobná. Je však třeba myslet na to, že standardy pro tvarování bonsají jsou mnohem přísnější. Tvarování stromů niwaki přináší mnohem více volnosti a svobody. Jejich tvůrce se nemusí nechat svazovat přísnými pravidly a může popustit ozdu své fantazii. 

Stromy niwaki by měly znázorňovat stylizovanou zmenšeninu jemně tvarovaných borovic, se kterými se ve volné přírodě setkáváme zejména na skalnatých, pobřežních a větrných lokalitách.

Jejich tvarování si žádá trpělivost a stálou péči. Při této práci se přitom používá především technika ohýbání a vyvazování a výchovný řez. Pro zapěstovávání obláčků se využívají speciální bambusové mřížky a pro zvýšení jejich hustoty se provádí zaštipování společně s pravidelným střihem. 

Čím niwaki v zahradě doplnit?

Při tvarování stromů niwaki je potřeba si dát pozor na to, abyste nevytvořili naprostou symetrii. Vůbec nejdůležitější je přitom tuto dřevinu v zahradě vhodně doplnit okolní výsadbou tak, abyste vytvořili příjemnou harmonii. Strom můžete zvýraznit například oblázkovou plochou kolem jeho kmenu nebo podrostem nízkých půdopokryvných rostlin. Skvěle bude vypadat i vysazený u jezírka. 

Pro více informací ze světa okrasných stromů navštivte web www.okrasne-stromy.cz.