Stručný návod, jak se saunovat

jak se saunovat

Před vstupem si dejte sprchu s mýdlem a pečlivě se otřete. Po dobu saunování je lepší z hygienických důvodů být nahý a je to i příjemnější. Uvnitř platí zlaté pravidlo – zůstaňte tak dlouho, dokud je vám to příjemné. Týká se to hlavně začátečníků, pro jejichž tělo může být vysoká teplota šokem. Uvolněte se, nechte problém venku a prostě jen existujte.

Procedura samotná

Podle pohodlí si sedněte nebo lehněte. Na začátek je ideální teplota asi 75 stupňů. Tělo si prokrvujte kartáčem a lehce ho masírujte. Kamna polejte občas vodou a přidejte i esenci v kalíšku. Jednotlivá prohřátí těla trvají cca 0 – 15 minut. Nad vším ale vévodí zlaté pravidlo toho, jak se saunovat – jak je vám to příjemné.

Zchlazení pozvolna

Pomalejším ochlazením se vyhnete dalšímu teplotnímu šoku. Je to důležité hlavně i starších lidí, protože se zvyšuje krevní tlak. Dejte si chladnou sprchu, v případě možnosti vstupte do lázně do momentu, kdy budete cítit chlad. Zkuste se trochu protáhnout několika cviky a nezapomeňte průběžně doplňovat tekutiny. Po odpočinku proces opakujte, protože to je základ toho, jak se saunovat.

Opakování

Přínos netkví v jednom, ale ve 2 – 3 opakováních celé procedury. Teprve opakované prohřátí a následné ochlazení posiluje oběh, celý organismus a vaši imunitu nejen chvilkové, ale dlouhodobě.

jak se saunovat

Po celém procesu

Až skončíte, dejte si opět pečlivou sprchu a umyjte si vlasy. Relaxujte na pohodlném lehátku 30 – 60 minut. Pokud se vám vysušila teplem pokožka, použijte krém nebo olej. Neuškodí trocha chůze na čerstvém vzduchu.

A co infrakabina?

Je jiná než finská sauna a určena pro nejvýše jednu proceduru za den. Nevstupujte do ní tehdy, pokud trpíte srdeční chorobou, máte nemocná játra nebo ledviny a během posledních 24 hodin jste byli vystaveni UV světlu. Citlivost na teplo nebo alkohol v krvi jsou na tom stejně. Odložte oblečení a osprchujte se.

Uvnitř

Sedněte si na nejdelší lavici, stačí vám tu jedno kolo. Teplota je mezi 50ti – 60ti stupni, délka „kůry“ 30 – 40 minut.

Následně se vlažně osprchujte, hodí se masáž přímo v kabině. Pokud kabinu používáte denně, sejte si masáž po kůže i uvnitř. Infrakabina se hodí pro namožené svaly, problémy se zády a lidi se sedavou profesí.

Tolik k základním principům toho, jak se saunovat. Pokud vám infrakabina vyvolá zarudnutí kůže, které nemizí ani po dni, okamžitě vyhledejte lékaře.