Povlečení – jaké máme druhy

Jak si vybrat správné povlečení? Na co se při koupi zaměřit? Jaké máme druhy a na co má vlastně povlečení vliv? Na tyto otázky existují odpovědí! Především je třeba dbát na materiál, hlavně u alergiků a malých dětí.

Dá se vůbec povlečení nějak dělit do skupin?

Ano dá! Na trhu existuje obrovské množství druhů povlečení a ze zahraničí se sem stále derou další trendy. Stále ale platí, že povlečení se dá rozdělit do čtyř základních druhů a to povlečení z bavlny, krepu, flanelu a mikrovlákna. Každý tento materiál má své pro a proti.

Proč bavlnu?

Bavlna je oblíbenou variantou ložního prádla, protože je lidskému tělu příjemná a jde o klasický materiál. Bavlna hřeje, dokáže pojmout lidský pot a dá se potisknout nejrůznějším způsobem. Její nevýhodou je, že se poměrně snadno zmačká, na druhou stranu snese vysoké teploty při praní a žehlení. Existuje i speciální druh bavlny, který je odolnější a lesklejší, jde o takzvanou marcerovanou bavlnu. Bavlněné povlečení je velmi oblíbené.

V dnešní době se nejčastěji používají froté prostěradla, ale dostává se do módy jersey, který vypadá lépe.

Co je to Krep?

Krep je vlastně také bavlna, která je upravená vysokou teplotou do tvaru krepu. Krep je vyhledávaný především proto, že stejně jako bavlna saje pot a navíc se nemusí žehlit. Ale pozor! Ne každému je krep příjemný, vzhledem k jeho drsnosti.

Flanel

Flanel je ideálním materiálem hlavně v zimě, protože má nejvyšší hřejivost. Důvodem je, že obsahuje stoprocentní bavlnu, ale je tvořen velice hustými vlákny. Jeho nevýhoda je ve složitosti úpravy, určitě by se neměl prát bez většího množství aviváže a po vyprání se musí důkladně vyžehlit. Pokud se o něj postaráte správně, pak jde o odolný materiál, který vaši peřinu či polštář ochrání vice než samotná bavlna.

Zajímá vás luxusní povlečení, přečtěte si o něm více v článku na našem sesterském serveru – Hledáte luxusní povlečení? Máme pro vás pár tipů

Mikrovlákno, bavlna budoucnosti

Mikrovlákno se vyznačuje především tím, že v zimě vás hřeje a v létě chladí. Je vyrobeno z mikrovláken a celulózy, dobře saje, ale jde o materiál, který ne každý snese.