Máte správně zazimované zahradní čerpadlo?

sxc.hu

Celou republiku zasáhlo husté sněžení a s ním samozřejmě i mrazy, které s sebou přináší nutnost postarat se o vybavení, co by se mohlo následkem nízkých teplot zničit. Mimo jiného se to týká i veškerých čerpadel. Některá venku vydrží, jiná musíte přenést do teplejších prostor. Kterých se jaké doporučení týká? O tom se dozvíte v dnešním článku.

Povrchová čerpadla patří mezi pomocníky, bez nichž se neobejdeme. Pomáhají rozvádět nebo odvádět vodu do míst, kde je potřeba. Pokud ho zasáhnou mrazy, může to znamenat jeho nevratné poškození. Riskovat je zbytečné, mnohdy stačí jen jeho řádné zaizolování. Jak na to?

Čerpadlo v jezírku i u bazénu raději uskladněte

Pokud máte na zahradě jezírko s čerpadlem, měli byste ho určitě vyndat, rozebrat, vyčistit a uskladnit na suché místo, kde přečká do další sezony. Ideální je sklep nebo garáž, kde neklesnou teploty pod pod mrazu. Stejné doporučení platí i pro bazénové čerpadlo.

Studna musí být hluboká

Jestliže využíváte čerpadlo v rámci provozu studně, záleží na tom, jak je hluboká. Orientujte se podle tzv. nezámrzné hloubky. Toto pojmenování značí zeminu v určité hloubce, kde už nedochází k promrzání. U nás se tato hodnota pohybuje v rozmezí cca 80 až 140 cm v závislosti na lokalitě.

zdroj: mountfield.cz

Přičemž 80 cm platí pro nejběžnější půdy písčitého typu, jílovité potřebují minimálně okolo 1 m, abyste měli jistotu, že tam čerpadlo a jeho rozvody zvládnou zimu bez újmy. Pochopitelně studna  je otevřený prostor, tak raději mějte větší rezervu.

Domácí vodárnu byste měli zaizolovat

V případě domácí vodárny, která je situována do sklepa, byste neměli nic nechávat náhodě a postarat se o zaizolování. Dají se pořídit speciální pěny a hmoty, když je nouze, vystačíte si i s vrstvou textilií z obyčejných hadrů. Stejnou izolací byste měli opatřit i veškeré vodovodní rozvody, které vedou místnostmi a prostory, kde by je mohly nízké teploty jakkoliv ohrozit.

Sepsáno ve spolupráci s Mountfield

1 komentář u „Máte správně zazimované zahradní čerpadlo?

  1. You have shed a ray of suhnsine into the forum. Thanks!

Komentáře nejsou povoleny.