Je pro vás vhodnější rodinný dům nebo byt?

shutterstock.com

shutterstock.com

Vlastní bydlení patří mezi základní potřeby každého z nás. V zásadě si lze pořídit dvojí typ, a to v podobě bytu, nebo rodinného domu. Obě řešení mají své výhody a nevýhody, které je třeba před konečným rozhodováním zvážit. Víte, co bude lepší pro vás? Pokud ne, pak najdete inspiraci na následujících řádcích.

O tom, zda si koupit dům, nebo byt, by měly rozhodovat vaše preference a plány do budoucna. Nemá smysl pořizovat velký dům na kraji města nebo na vesnici, když víte, že potřebujete mít vše po ruce a nechcete dojíždět za prací. Pořídit bydlení je závazek na dlouhý čas, a tak je dobré důsledně zvážit pro a proti na mnoho let dopředu.

Co je levnější?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Dříve platilo, že byt je méně nákladnou variantou, v dnešní době moderních přízemních bungalovů to ale již neplatí. Hlavně cena pozemků v dnešní době vyrostla do extrémních výšek a není výjimkou cena 2 000 Kč / m2 v blízkosti většího města. Pokud tedy seženete levný pozemek, máte napůl vyhráno.

Malá města nabízí levnější bydlení

Samozřejmě, že pokud se jedná o malé město, tam lze byt sehnat levněji. I dispozičně větší řešení 3+1 lze sehnat v ceně okolo 1 milionu, na druhé straně se jedná o starší zástavbu a v oblasti, kde pravděpodobně nebude příliš pracovních příležitostí. Za stejnou cenu dostanete v novostavbě v Praze maximálně byt 1+kk a starší také nebude o moc levnější.

Denní dojíždění za prací či školou všech členů domácnosti může rodinný rozpočet také výrazně ovlivnit. Tím se dostáváme k faktu, že jakékoliv řešení má svá pozitiva a negativa. Ty by si měl každý pro sebe sepsat na čtvrtku papíru.

Dům na okraji města, nebo byt v centru?

Rodinný dům v klidné části představuje idylku. Hluk města sem nedoléhá, atmosféra není tak uspěchaná. Na druhé straně zde nenajdete restaurace, kino nebo divadlo, jako tomu je v případě, že si pořídíte byt v centru, kde máte vše po ruce. Dostat se tak nad ránem bývá problém, pokud tedy nejste abstinent.

Nové byty v Praze 10 koupíte již od 2 milionů

Zamyslete se nad tím, jak žijete nyní a zda to tak bude pokračovat. Někdy se romantické představy a sny značně odlišují od toho, jaká je realita. Možná v sobě máte zakotvená přání o domku na samotě, ale ruku na srdce, opravdu byste tak byli spokojeni?

Byty Zelený Botič v Praze 10, zdroj: zelenybotic.cz

Byty Zelený Botič v Praze 10, zdroj: zelenybotic.cz

Větší klid je vyvážen dojížděním, nedostatečnou občanskou vybaveností apod. U bytu v centru počítejte se shonem a hlukem všude kolem vás, který vyvažuje snadnou dostupnost všeho. Což je optimální stav především pro mladé lidi, kteří prozatím s rodinou nepočítají.

Obecně se dům doporučuje zejména rodinám s dětmi a byt naopak mladým nezadaným lidem, pro které je aktuálně důležitější kariéra a další rozvoj. Konečný rozhodnutí však musíte učinit sami.