Náročnost údržby dřevěné venkovní terasy ovlivňuje již samotná výstavba

shutterstock.com

shutterstock.com

Není nad krásné a udržované posezení na hranici domu a zahrady, které může už samotné zahradě dodat ráz útulnosti. A jestliže nechceme, aby tato oáza klidu vzhledem nenarušovala své okolí, nabízí se terasa ze dřeva, protože dřevo, to je příroda sama. Bohužel o dřevěné terasy je nutné pravidelně pečovat, nicméně pokud nepodceníte již samotnou výstavbu, bude náročnost údržby i její životnost mnohem delší.

Dřevo a jeho imitace

V současné době existuje mnoho způsobů, jak napodobit dřevo (řeč je o kombinaci dřeva s PVC), ale pokud chcete opravdu zachovat přírodu kolem sebe, dřevu se v tomto ohledu nic nevyrovná. Se dřevem je však také spjata nezbytná péče, bez níž by si terasa nezanechala svůj krásný vzhled. Materiál je tedy nutné vybrat hned v počátku, protože výrazně ovlivní pozdější nároky na údržbu.

Použitý materiál ovlivní nároky na údržbu

Především by měl důkladným výběrem projít druh dřeva, z něhož necháme terasu zhotovit, protože ten má vliv na životnost i vzhled terasy, dominanty celé zahrady. Nejvhodnější je tvrdé dřevo (dub, buk, modřín) či některé exotické dřeviny (cedr, merbau, teak aj.). To je sice dražší, ale při správní údržbě vydrží opravdu dlouho. Však se také používá třeba na stavbu lodí, apod.

zdroj: levne-palubky.cz

Porovnání různých dřevin, zdroj: levne-palubky.cz

Exotické dřeviny jsou maximálně odolné proti hnilobě, dřevokazným houbám a hmyzu a navíc vydrží odolávat všem povětrnostním podmínkám až 50 let.

Pozor na vlhkost

Každá terasa vyžaduje správný podklad – rovný, stabilní a pevný. Podklad je obvykle štěrkový, betonový či pískový, pod něj se pokládá ještě geotextilie, aby se zabránilo prorůstání plevele.

Nepřítelem dřevěné venkovní terasy je v první řadě voda, proto musíme zajistit, aby dřevo rychle vysychalo, také je důležité zamezit prosakování vody ze země do dřeva. Z toho důvodu se podkladové rošty dávají na betonové pilíře, které zajišťují dokonalou cirkulaci vzduchu, takže vysychání dřeva probíhá tak, jak má. A k vodě poslední dodatek – aby se voda dostávala z povrchu terasy přirozeně a rychle, měla by mít terasa alespoň několikastupňový sklon od domu.

Velkou pozornost musí každý, kdo terasu buduje, věnovat rozmístění nosníků. Nosníky jsou podkladné hranoly a měly by od sebe být vzdáleny 40 – 50 cm. V případě nedodržení těchto doporučení hrozí prohýbání dřeva a podstatně zkrácená životnosti terasy.

Bez údržby to nejde

Každá terasa potřebuje důkladnou údržbu, aby mohla dlouho sloužit a zpříjemňovat chvilky relaxace. Ošetřování venkovního dřeva by mělo především zahrnovat pravidelný úklid od nečistot a také použití ochranných přípravků speciálních olejů nebo laků. Ty zajistí lepší vzhled i delší vitalitu materiálu.

Nepříjemností může být, že při volbě smrku nebo borovice vás čekají dva ochranné nátěry ročně, aby terasa dlouho vydržela. Jde o dřeva, která jsou nejvíce náročná, co se údržby týče.

Jak již bylo řečeno, exotická dřeva jsou velmi tvrdá a odolná proti vnějším vlivům, jejich životnost je až několik desítek let při správné péči. Pro jejich údržbu se používají speciální oleje s nízkou viskozitou. Pak zůstává exotické dřevo velmi elegantní a příjemné na dotek.