Závlahový systém usnadní péči o váš trávník

shutterstock.com

Starat se o přírodu je velmi důležité. Stejně tak je pro mnoho z nás důležité se starat a pěstovat si kvalitní a pěkný trávník. Úspěchem pěkného a zdravého trávníku je hned několik faktorů. Samozřejmě se jedná o dostatek živin, pravidelné stříhání, ale tím nejdůležitějším je dostatek vláhy.

Jděte na to od podlahy

Samotný automatický závlahový systém nemusí být opravdu výsadou jen těch nejbohatších. Mnozí se již přesvědčili o jeho výhodách a úspěšně jej používají. Při jeho používání je ale třeba dbát některých zásad a vyvarovat se tak i jeho používání v nevhodných měsících.

Konec klasickému zalévání, shutterstock.com

Při pořizování automatického zavlažovacího systému máme opravdu velké množství variant a možností. Při výběru můžeme zohlednit například pořizovací cenu, plochu trávníku nebo i funkce zavlažovacího systému. Před výběrem je však mít jasno, k čemu a proč jej vlastně potřebuji.

Počítač to spočítá

Volba automatického závlahového systému je široká. Ať se jedná o pouhé nástavce na hadice, po technicky dokonalé systémy, které jsou řízeny počítačem. Právě počítač může být i vhodným pomocníkem. Závlahový systém je nutné používat pravidelně. A jelikož ne vždy se nám podaří pravidelnost zavlažování dodržovat, může být nápomocen počítač nebo tzv. vodní hodiny.

Vodní hodiny AC Pro 2701, zdroj: mountfield.cz

Vy si totiž můžete jednoduše závlahový systém naprogramovat, v jaké dny a hodiny bude fungovat. Není třeba poté myslet na povinnost jej spouštět, ale ani si nemusíte dělat starosti, pokud se chystáte na několik dní pryč.

Pozor na zimu, dělá neplechu

Je celkem logické, že v zimě závlahové systémy nenajdou uplatnění. Mnoho lidí má ale tendenci je nechávat venku nebo je pořádně neuskladnit a tím si mohou uškodit. Přestože je většina součástek závlahových systémů z plastu, led dokáže své. Při zamrznutí vody v tzv. vodní kapse, kdy voda zůstává v potrubí nebo jiných komponentech, může dojít k nenávratnému zničení materiálu.

Nejlepší je se vody včas zbavit. Optimální řešení nabízí zapojení kompresoru. Ten připojíme k částem zavlažovacího systému a vháníme do trubek vzduch. Nejdříve poteče voda, poté vodní pára a nakonec jen vzduch. To je ta správná chvíle, kdy je hotovo. Takto se efektivně zbavíme vody a vyhneme se zbytečným výdajům.

Není to jen zavlažování

Zavlažovací systémy nabízí i mnoho dalších funkcí. Lze připojit různé koncové části, které tak mohou vytvářet i různé vodní efekty. Na trhu najdeme i mnoho dalšího příslušenství, kdy lze kombinovat různé součásti nebo si vytvářet složitý zavlažovací systém, který bude sloužit přímo na míru konkrétních požadavků.

1 komentář u „Závlahový systém usnadní péči o váš trávník

  1. Lze ten kompresor nekde pujcit na to vycisteni od vody na zimu? Hledam a nenachazim nikde nic

Komentáře nejsou povoleny.