Kdy je ideální čas na předpěstování sazenic?

shutterstock.com

shutterstock.com

Pokud patříte ještě k těm, kteří mají vlastní zahrádku, nastává pro vás čas, začít s předpěstováním sazenic – tedy pokud je nechcete později draze kupovat na trhu. Předpěstovat si vlastní sazenice není nic složitého, hravě to zvládnou i méně zkušení zahrádkáři.  Navíc budete vědět přesně, co jste si zasadili třeba pomocí semínek z loňské sklizně. Nejdůležitější na celé věci je, začít ve vhodnou dobu…

Vlastní zahrádka je praktická

Vypěstovat si na vlastní zahrádce vlastní zeleninu je jistě správná volba a to hned z několika důvodů. Zelenina vypěstovaná doma je rozhodně zdravější – máte jistotu, že neobsahuje žádné nezdravé látky, je to také finančně výhodnější varianta a v neposlední řadě vás bude těšit i pocit vlastního úspěchu. Již brzy přijde jaro, takže je právě nyní nejvyšší čas začít jednat.

Semena je vhodné nejdříve otestovat

V první řadě je nutné si dobře promyslet, jaké druhy zeleniny budete letos pěstovat. Od toho se bude odvíjet vaše práce. První krok je společný. Nejdříve je vhodné provést test klíčivosti, díky kterému zjistíte sílu sazenic. Zakoupená semena vysejte do misky na vatu, zakryjte například skleněnou miskou, umístěte na teplé místo a udržujte správnou vlhkost. Semena by měla cca do 7 dnů vyklíčit. Semen by mělo vyklíčit co nejvíce, pokud ne, jsou semena méně kvalitní a je na místě zvážit nákup jiných druhů semen

Kdy je ten správný čas?

Různé rostliny je vhodné začít pěstovat v jiný čas. Rozhodující jsou hlavně měsíce únor a březen. V únoru je vhodné začít předpěstovávat zeleninu, která má delší vegetační dobu. Mezi ty patří paprika, celer a také lilek, můžeme v této době také začít se saláty, zelím, kapustou, kedlubnami a květákem. Na konci února je dokonce možné některé druhy zeleniny zasít přímo do půdy – jedná se například o mrkev, špenát a také petržel.

Feferonky můžete pěstovat i v květináči, zdroj: shutterstock.com

Feferonky můžete pěstovat i v květináči, zdroj: shutterstock.com

V březnu je vhodné začít pěstovat ostatní druhy zeleniny. V tomto měsíci můžete začít pěstovat rajčata, okurky, papriky, ředkvičky, hrách a mnoho dalších. Březen je také ideální k výsevu bylinek do volné půdy. V tomto měsíci totiž již nehrozí příchod silnějšího mrazu, který by tyto citlivé rostliny mohl zničit. V případě menších mrazíků je stačí přikrýt neotexovou fólií.

Pokud chcete pěstování urychlit, doporučujeme provést výsadbu do zahradního skleníku z polykarbonátu. Oblíbené jsou zejména pro výsadbu jarního salátu, kedluben, ředkviček a později i předpěstovaných okurků a paprik.

2 komentáře u „Kdy je ideální čas na předpěstování sazenic?

  1. Chcete-li si však klíčivost ověřit, udělejte si zkoušku klíčivosti. U druhů s většími semeny odpočítejte 10, u druhů s drobnými semeny, jaké má mrkev nebo celer, 25–50 semen. U druhů s velkými semeny zatlačte semena do zeminy pro výsevy, kterou jste naplnili květináče. Drobná semena rozložte mezi dvě vrstvy vlhkého savého papíru a nechte je vyklíčit. Důležité je udržovat semena ve stálé vlhkosti. Zjistíte-li klíčivost aspoň 70 procent, můžete semena normálně vysévat. Vyklíčí-li jen polovina semen, vysévejte je v dvojnásobné hustotě.

Komentáře nejsou povoleny.