Žaluzie pomohou ochránit vaše soukromí

unoal.cz

unoal.cz

Nechcete, aby vám do oken viděli zvědaví sousedi nebo aby vám v létě slunce proměňovalo váš byt či dům ve skleník? Stínění oken je proto zcela nezbytné. V dnešním článku se podíváme na žaluzie. Jaké existují druhy?

Dnes lze vybírat z opravdu velkého množství možností od závěsů, rolet až po žaluzie. Každá alternativa má samozřejmě svá pro a proti. Záleží na designu, zařízení interiéru, estetickém dojmu, ale také účelnosti. Některé stínící prostředky jsou určeny jen k lehkému zastínění, jiné jsou schopny zařídit dokonalou tmu.

Nejčastěji se v českých domácnostech používají žaluzie

Pokud jde o žaluzie, ty jsou poměrně častou volbou mnoha domácností. Hodí se totiž prakticky do každého interiéru bez ohledu na jeho zařízení. Poskytují dostatek soukromí před zvědavými pohledy sousedů či kolemjdoucích, ale také zatemnění před sluncem.

Prodávají se v celkem široké paletě barev, i když nejčastěji vybíranou barvou bývá bílá nebo stříbrná, které jsou univerzální. Právě design žaluzií z nich dělá spíše neutrální a nenápadné prvky interiéru, než jejich designovou součást, jako to dělají například závěsy.

Klasické žaluzie v interiéru, zdroj: unoal.cz

Klasické žaluzie v interiéru, zdroj: unoal.cz

Jistou malou nevýhodu lze spatřovat v údržbě. Na vodorovných lamelách se drží prach, který se obtížněji utírá. K dostání jsou ale speciální prachovky určené pouze na čištění žaluzií.

Znáte vertikální žaluzie?

Zejména v dřívějších letech bývaly hodně často používané i v domácnostech také vertikální žaluzie. Mnohem častěji jsou ale spojované s kancelářskými prostory. Jsou tvořené širokými pověšenými lamelami, které se dají shrnovat na stranu nebo otáčet.

Dokonalé zatemnění nečekejte

Sebelepší vnitřní žaluzie nemohou nabídnout dokonalé zatemnění. Pokud je právě toto pro vás důležité, podívejte se spíše na venkovní žaluzie. Míra zatemnění lze rovněž plynule regulovat, takže je možné je používat celoročně. Použitelné jsou spíše na rodinných domech, vzhledem k tomu, že je montáž potřeba zvenčí. Ovládání pak bývá řešeno buď manuálně s pomocí kliky, nebo elektrickým pohonem.