Kde hledat pronájem bytu v Kolíně? Internetové portály s realitní inzercí jsou nejlepším zdrojem informací!

Hledáte pronájem bytu v Kolíně? Pokud nemáte známého, případně kolegu, který by vám byl schopen nějaké nájemní bydlení sehnat, nemusí to být tak úplně snadný úkol. Kromě toho, že se budete nuceni spolehnout jen „na vlastní síly“, čekají vás zřejmě ještě další komplikace. Nedostatečná nabídka je jednou z nich. Že není příliš z čeho vybírat, vám dojde v okamžiku, kdy otevřete první weby s realitní inzercí.

Další věc, která vaše snažení rozhodně neulehčí, je rostoucí konkurence na trhu s činžovním bydlením. V posledních měsících enormně stoupající poptávka už beztak slabý výběr vhodných bytů ještě zúžila. Ani tím však výčet nepříjemností nekončí. Logickým vyústěním situace jsou totiž rostoucí ceny. Abychom vás ale pouze nestrašili, nějaké možnosti samozřejmě existují. Ptáte se, kde hledat pronájem nebo jak zvýšit vaše šance na získání vytipovaného bytu? A zajímá vás, jaké jsou předpovědi stran nejbližšího vývoje na trhu s bydlením?

Pronájem bytů v Kolíně – nabídka se zužuje

Kolín má přes 30 tisíc obyvatel. Trh s realitami by tomu měl alespoň do jisté míry odpovídat. Situace je však taková, že v nabídce pronájmů v jeden okamžik neobjevíte více než tři desítky bytů! Jistě budete souhlasit, že je to s ohledem na velikost města žalostně málo. Ve srovnání s nedávnou minulostí jde o poměrně citelný pokles. A věřte nebo ne, brzy může být ještě hůř. Enormní zdražování rezidenčních nemovitostí, jehož jsme aktuálně svědky, dává tušit, že lidí odkázaných na nájemní bydlení bude kvapem přibývat. Přestože ceny bytů už zřejmě nebudou stoupat takovým tempem jako v roce 2021, rozhodně ještě vzrostou. Zájem o pronájmy vzhledem ke zhoršující se dostupnosti vlastnického bydlení zcela jistě stoupne také. V souvislosti s tím vás asi napadne otázka, proč vlastně domy a byty neustále zdražují? Odpověď je poměrně jednoduchá. Na vině jsou především problémy ve stavebnictví a také vysoká poptávka.

Výběr z nabídky činžovních bytů v Kolíně (03/2022)

Dispozice

Velikost (m2)

Popis

Nájem (Kč)

1+kk

32

2.NP, pro 1 osobu

8 200

2+kk

43

4.NP, panel

11 000

2+kk

50

3.NP, velmi úsporné

13 500

2+1

65

2.NP, cihla

12 700

Proč nemovitosti zdražují

Příčin rostoucích cen nemovitostí je hned několik. Nejpodstatnější je fakt, že se staví méně, než je potřeba. Proč? Z důvodu komplikovaného povolování staveb, se kterým alespoň prozatím nepomůže ani nedávná novelizace stavebního zákona. Úpravy, jimiž zákon prošel, jsou totiž předmětem mnoha sporů a bude proto nutné provést jeho další změny. Kromě toho citelně podražily stavební materiály a zvedla se rovněž cena práce. Co však zdražilo asi nejvíce, jsou pozemky, bez kterých to pochopitelně nejde. Na druhé straně je pak velmi silná poptávka. Lidé zkrátka preferují život „ve vlastním“. Navíc ti, kteří už svou střechu nad hlavou mají a jsou i nadále solventní, do nemovitostí ukládají volné finanční prostředky. V časech vysoké inflace je to logický krok. Máte trochu „hlouběji do kapsy“a jste proto odkázáni na pronájem? To je jistě nepříjemné. Nájemních bytů je v Kolíně málo a zájemců o ně bude přibývat. V souvislosti s tím vás asi zajímá, kde může být hledání volných pronájmů nejjednodušší nebo to, jak byste mohli zvýšit své šance, že vytipovaný byt majitel poskytne právě vám a ne někomu jinému.

Meziroční zdražení bytů ve Středočeském kraji

Město

3Q/2020 (Kč/m2)

3Q/2021 (Kč/m2)

Růst v %

Benešov

43 600

63 250

45

Kolín

44 750

54 400

22

Beroun

55 900

67 650

21

Kladno

50 000

64 200

28

Kde hledat?

Drahé nemovitosti ženou do pronájmů stále více našich spoluobčanů a vypadá to, že tento trend bude v dohledné době pokračovat. Porostou také činže, bohužel. To vše navzdory skutečnosti, že jsou u nás ceny bydlení už nyní vysoko nad evropským průměrem. A nyní konečně pár slov k tomu, kde byt co nejrychleji najít. Nejběžnější cestou k nalezení pronájmu byla kromě osobních kontaktů vždy inzerce. Na tom se nic nezměnilo. Zdlouhavé prohledávání inzertních novin je však naštěstí minulostí. Jelikož je ale webových stránek zaměřených na reality doslova plný internet, musíte se umět zorientovat. Chcete si práci usnadnit? Neradi byste o nějakou zajímavou nabídku přišli? Zaměřte se výhradně na některý z obsáhlých realitních portálů.

Výhody realitních portálů

Počet inzerátů na realitních portálech bývá nejvyšší díky tomu, že je na nich zastoupeno nepřeberné množství realitních kanceláří a nezřídka i zadavatelů z řad soukromých osob. Budete mít proto z čeho vybírat a to navzdory tomu, že je celková nabídka v Kolíně přece jen skromná. Vyhledávání je na takových portálech obvykle snadné a přehledné a to zejména díky rozmanitým filtrům, které si můžete sami nastavit. Je to každopádně nejsnazší způsob, jak činžovní bydlení sehnat. A co až nějaký byt objevíte? Jak ho navzdory značné konkurenci získáte pro sebe?

Solidní vystupování a záruky

Samotný fakt, že se vám podaří v inzerci nějakou zajímavou příležitost k bydlení objevit, ještě neznamená, že máte vyhráno. V časech vysoké poptávky a omezené nabídky musíte majitele nemovitosti přesvědčit, že s vámi „nešlápne vedle“. Solidní vystupování by mělo být samozřejmé. Měli byste však být schopni a ochotni přidat i něco navíc. Zvyšte dobrovolně kauci, můžete-li si to dovolit. A poskytněte ještě další záruky. Takové dobrozdání od vašeho zaměstnavatele může sehrát důležitou roli. Zkuste to a uvidíte!

Hledáte pronájem už dlouho nebo jste teprve na začátku vašeho snažení? A jakou máte představu o výši činže?