Zapomenutá příroda: Navraťme Zemi archaické druhy rostlin!

Trendy nejsou doménou jen ve světě módy, architektury, kulinářství nebo popkultury. Možná vás překvapí, že se týkají i zahrad a rostlin na nich. Naše babičky a prababičky totiž pro potěchu pěstovaly docela jiné druhy květin a bylin, než jakými se pyšní naše moderní zahrádky. A je škoda, že se na mnoho z nich zapomnělo! Pojďme se společně podívat na některé zajímavé rostlinky, které postupně odvál čas, ale mohly by opět začít dělat parádu na záhonku pod okny chaty nebo v truhlíku na balkóně.

Pestré barvy a krásné vůně? Stokrát ano!

Pokud si potrpíte na syté odstíny květů a omamné aroma linoucí se trávníkem, máme pro vás hned několik tipů. Vaše oko i nos určitě potěší orlíčky, pivoňky (ty jsou obzvláště vyvoněné), řebříčky, kosatce nebo roztomilá vrbina tečkovaná (zářivě žlutá jako slunce!).

Zeleň, která léčí neduhy

Pokud od svých rostlinek požadujete i léčivou sílu, vsaďte na dobromysl obecnou, omany pravé, mateřídoušku úzkolistou, sléz lesní a topolovku růžovou. Mnohé jsou nejen krásné, ale i nenáročné na výsadbu. Péče o ně se vám vyplatí a ze sušených lístků připravíte třeba bylinný čaj.

Inspirace z břeclavského biotopu

Milovníci přírody by se určitě měli pro inspiraci vydat na Břeclavsko, kde se podařilo zachránit tamní biotop. Lužní park Krče v Břeclavi se rozkládá na ploše 40 000 metrů čtverečných podél ramene Dyje a skýtá úžasnou scenérii; bezpečný a přirozený domov stovkám druhů živočichů, zejména hmyzu a obojživelníků. Skrze tamní mokřady a tůně vede naučná stezka, jedná se tak o super tip na výlet pro rodiče a děti. A aby se celý zážitek nesl ve znamení dob minulých, ubytujte se na víkend v jedné z poblíž pronajímaných chat. Co se cen týče, velice dobře vychází na ubytování Milovice. Chaty Milovice mají navíc nezaměnitelné kouzlo a obohatí celou rodinu o nevšední dobrodužství. V letní sezóně obzvláště.

Příspěvek byl publikován v rubrice Okrasná zahrada a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.