K čemu jsou vhodné zahradní altány a stany?

shutterstock.com

shutterstock.com

Jaro je již za dveřmi a sluníčko ukazuje první hřejivé paprsky. Všechny majitele zahrad to již láká ven a kromě péče o rostliny začínají plánovat i letní posezení. Také pomýšlíte na nová vylepšení své zahrady? Zvažujete, jak si zajistit během horkého léta příjemný stín? Možná vás zaujmou zahradní altány nebo stany.

Zahradní stany

Poslouží nejen jako ochrana před žhnoucím sluncem, ale oceníte je také při pořádání zahradních oslav. Stan může být při větší akci i pojistkou proti nepřízni počasí. Oslavu není třeba kvůli přeháňce nebo mírnému dešti přesouvat hned do dovnitř, stačí se schovat pod stan. Váš krásný nábytek pro posezení na zahradě tak zůstane v suchu.

Zahradní stany mohou být pouhou konstrukcí se stříškou, ale při nepřízni počasí se osvědčily především stany doplněné o boční stěny. Ty ostatně chrání nejen před deštěm, ale také vytvoří příjemné závětří. Vyrábí se v mnoha velikostech od nejmenších čtverců s rozměry 3 x 3 metry až po praktické a odolné zahradní stany s obdélníkovým půdorysem velikosti 6 x 12 metrů.

Faktem ale zůstává, že zahradní stany jsou však spíše vhodné pouze pro příležitostné používání. Neodolají silnému větru, proto je nelze nechat umístěné na zahradě celoročně. Jejich příležitostnému využívání napomáhá konstrukce stanu, kterou je velmi jednoduché složit i rozložit. Rozložený stan potom jednoduše uskladníte, aniž by zabíral mnoho prostoru. Pro jednorázové akce existují i speciální půjčovny party stanů.

Jednoduchý zahradní stan, zdroj: galera.cz

Jednoduchý zahradní stan, zdroj: galera.cz

Zahradní altány

Také zahradní altány existují ve snadno rozložitelném provedení, proto je lze používat pouze v případě potřeby. Na trhu jsou k dispozici velké prostorné zahradní altány, které využijete při rodinných oslavách. Pokud ale toužíte po přístřešku, který by se stal trvalou součástí vaší zahrady, můžete zvolit také pevný altán, který bude nejen ozdobou vašeho pozemku, ale i účelnou stavbou.

Můžete vybírat hned z několika možností:

Kovový altán

Je tvořen ocelovou konstrukcí, která působí velmi subtilně a elegantně. Kovový altán má buď čtvercový nebo šestiúhelníkový půdorys, střecha vystupuje v podobě jehlanu a rovněž je podepřena kovovou konstrukcí. Střechu pokrývá polyesterová tkanina, která dokáže ochránit sezení i před deštěm. Stěny altánu jsou volné, ale lze je doplnit závěsy nebo stahovacími roletkami. Tím docílíte většího zastínění posezení i většího soukromí.

Dřevěný altán

Velmi oblíbené jsou dřevěné altány, které mohou mít nespočet podob. Altán může být volný, tudíž ho tvoří jen dřevěná konstrukce a střecha. Polouzavřený altán má stěny do poloviny výšky vyplněné dřevem, osazenstvo je díky polovyplněným stěnám lépe chráněno před větrem, zároveň však volnými „okny“ altánu vniká čerstvý vzduch a lidé neztratí kontakt s okolní přírodou.

Další možností jsou uzavřené altány, které mají dřevěné stěny i s okny a celý altán uzavírají dveře. Takový altán dobře poslouží i k příležitostnému přespání i jako zimní úložiště zahradního nábytku a nářadí.

Zděný altán

Zajímavou variantou polouzavřeného altánu je altán, jeho spodní část je vyzděna asi do výše pasu dospělé osoby, následuje dřevěná konstrukce držící střechu. Zděný altán ocení především milovníci grilování. Pro ně je variantou vyzdít celou jednu stěnu altánu a vybudovat v ní ohniště s komínem.