Je finančně výhodnější ohřev vody plynem, nebo elektřinou?

Plynaři Liberec

Dokážete si představit život bez teplé tekoucí vody? Měli byste si ji vážit, protože o takovém „luxusu“ si mohou stovky miliony lidí v chudších částech světa jen zdát. Vy si však za něj neváháte připlatit. Na druhou stranu se nabízí otázka, zda neplatíte více, než ve skutečnosti musíte… Podle statistik připadá na ohřev vody průměrně čtvrtina z celkové spotřeby energie. Jak ji ohřívat co nejvýhodněji?

Z hlediska částky na faktuře za energie je „nejhorší“ možností topení elektřinou. Vodoinstalatéři Liberec z řemeslnického cechu EKOMPLEX však podotýkají, že zjednodušování pouze na základě ceny za kilowatthodinu není zcela objektivní. Než se rozhodnete, zda vodu ohřívat plynem, nebo elektřinou, byste měli zvážit i jiné faktory. Především pak počáteční investici, spolehlivost systému, náročnost údržby, možnost regulace a samozřejmě i pohodlí.

Proč vodu ohřívat plynem?

Používáte-li plyn k topení, pak se vám pravděpodobně vyplatí i při ohřevu vody, a to prostřednictvím moderního kondenzačního kotle. Kromě levného provozu vás může těšit i fakt, že vaše domácnost nebude nadměrně zatěžovat přírodu. Počítejte však s vyšší počáteční investicí. Pořízení kotle, stavba rozvodů a komínu rozhodně nejsou zadarmo. Plynaři Liberec připomínají, že celkovou částku navyšují také náklady za údržbu.

Vodoinstalatéři Liberec

Proč vodu ohřívat elektřinou?

V případě, že do blízkosti vašeho domu stále nedorazila plynofikace, vám nic moc jiného než elektřina nezbude. Nemusíte však zoufat, díky výhodnější sazbě (tzn. střídání vysokého a nízkého tarifu, ohřevu vody se týká sazba D25d) vás nemusí přijít draho. Záleží na tom, zda v rámci energeticky náročnějších činností využijete levný proud.

Na čem ještě záleží?

Nejde pouze o rozhodování mezi plynem a vodou. Hlavní roli může sehrát správné zařízení. Při nárazovém a příležitostném odběru může vyhovovat průtokový ohřívač, nicméně pro centrální zásobování naopak bojler, jehož provoz vás vyjde mnohonásobně levněji. 

Pokud si s výběrem vhodného zařízení pro ohřev vody nevíte rady, obraťte se na odborníky a nechte si vypracovat kalkulaci.