Jaro je tady. Jak si poradit s výsadbou okrasných stromů?

nabídka okrasných stromů

Právě na jaře přichází ideální čas pro výsadbu okrasných stromů do vaší zahrady. Víte, jak připravit půdu a jak se o ni následně starat?

Proč provádět výsadbu nyní

Začátkem jara nebo koncem léta má vzduch a půda vyšší přirozenou vlhkost. Pokud byste se rozhodli výsadbu provádět až v létě, museli byste počítat s dostatečným množstvím zálivky. Na podzim byste naopak řešili dostatečné pokrytí půdy vrstvou mulčovací kůry nebo chvojím.

TIP: Prohlédněte si rozsáhlou nabídku okrasných stromů a vyberte si ten pravý kousek pro vás.

Připravte půdu na výsadbu

Dříve než se pustíte do samotné výsadby, je třeba na to připravit nejbližší okolí. Odstraňte veškeré nežádoucí předměty, plevely a oddenky. Plevel můžete odstranit buď klasickým pletím, nebo vsadit na herbicidy. V tomto případě však myslete na to, že herbicidy potřebují určitý čas, aby plevel účinně zahubily.

Jakou máte půdu?

V dalším kroku si udělejte jasno v tom, do jaké půdy budete dřevinu sázet. V ideálním případě by se mělo jednat o hlinitopísčitou půdu s vyšším obsahem humusu. Tento typ se skládá maximálně z 50 % písku a alespoň 30 % hlinité složky. Zbývajících 20 % poté může tvořit jíl.

Je naprosto pochopitelné, že ne každý ideální půdou disponuje. Z toho důvodu je třeba myslet na pravidelné hnojení, aby měl okrasný strom vždy dostatečné množství živin.

Pusťte se do hloubení jámy

Poslední krok symbolizuje vyhloubení jámy. Dejte si však pozor na to, abyste ji nehloubili příliš dlouho před výsadbou. Půda by v takovém případě mohla ztuhnout a zamokřit se.

Jáma by měla být přibližně dvakrát širší a o trochu hlubší než kořenový bal. Krček stromu by poté měl být po slehnutí zeminy zarovnaný s úrovní terénu.

Další informace ze světa pěstování okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.