Jak vybrat čerpadlo do studny?

shutterstock.com

shutterstock.com

Využíváte-li pro přísun pitné a užitkové vody vlastní studnu, ušetříte spoustu peněz. Abyste však nemuseli neustále běhat s vědry vody jako za dob našich dědů a pradědů, je potřeba mít k dispozici čerpadlo, které zajistí přítok vody až do domu. Pozor si ale dejte na to, jaké čerpadlo zvolit, aby byla doprava vody ze studně zajištěna v potřebném množství.

Zásadní problém u otázky, jak vybrat čerpadlo do studny, spočívá v tom, že si musíte vybrat, zda pro vás bude vhodnější ponorné čerpadlo, nebo postačí jednodušší varianta – povrchové čerpadlo. Rozdíl mezi nimi je asi zřejmý i laikovi. Povrchové čerpadlo čerpá vodu z malé hloubky, zatímco ponorné lze využít i pro hlubší studně.

Do větších hloubek jedině ponorné čerpadlo

Je-li tak vaše studna hluboká, což se dá s velkou pravděpodobností očekávat, je lepší zvolit raději ponorné čerpadlo. To dokáže zajistit odčerpání vody i z mnohametrové hloubky, zatímco obyčejné povrchové čerpadlo se hodí tak maximálně v případě, kdy je hloubka studně pět, šest metrů.

Co se stane, když nemá čerpadlo potřebný výkon

Vždy je nutné si zjistit, jaký má čerpadlo výkon. To je důležité k tomu, aby voda byla dopravována pod dostatečným tlakem. Pakliže zvolíte čerpadlo s malým výkonem, může se lehce stát, že vám voda z kohoutku poteče velmi slabým proudem.

Pozor na konstrukci čerpadla

V neposlední řadě si určitě všímejte také toho, jak kvalitní je konstrukce čerpadla. V případě, že zvolíte levné varianty, kdy jsou použity plastové prvky, očekávejte, že bude zanedlouho zapotřebí provést servisní opravu čerpadla. Nakonec vás tak zařízení vyjde stejně draze jako nákup kvalitnějšího čerpadla, které je vyrobeno z odolnějších materiálů.

Jak vidno, výběr čerpadla do studny nemusí být zas až tak lehký, jak by se mohlo zdát. Určitě je tak dobré se před jeho pořízením co nejdůkladněji informovat u výrobce a zjistit si jeho konkrétní vlastnosti a parametry. Přeci jen jde o investici v řádech několika tisíců korun.

2 komentáře u „Jak vybrat čerpadlo do studny?

  1. mam povrchovy cerpadlo v hloubce asi 7m a funguje, na vetsi hloubku bych ale doporucil jedine ponorny

  2. Jako vsude se docitam abych si na vsechno volala odborniky, na vybrani vhodnyho parapetu, cerpadla. ja nevim, ale snad chlapi doma tomu taky trochu rozumi ne? nebo maji kamarady kteri jim zadarmo poradi. nebo vam poradi i v obchode ci by meli.

Komentáře nejsou povoleny.