Jaké nářadí nesmí chybět v žádné dílně?

shutterstock.com

shutterstock.com

I ten, kdo není právě domácím kutilem a na složitější práce vždy raději pozve odborníky, by měl mít základní vybavení, které nesmí chybět v žádné dílně či zahradním domku, aby mohl alespoň drobné práce spojené s domácností a zahradou zvládnout sám. Co by tedy v žádné dílně nemělo chybět?

Nejdůležitější vybavení pro dům se zahradou

Dům se zahradou vyžaduje daleko větší údržbu než byt. Proto zahradní domky či dílny u rodinných domů se velmi rychle po nastěhování zaplní nejnutnějším ručním nářadím určeným především pro údržbu zeleně na zahradě. Při práci na zahradě se neobejdete bez rýče, motyčky, hrábí a lopaty. Pokud jste zakoupili pozemek, kde zahradu teprve plánujete vybudovat, či pokud vás čeká úprava zanedbané zahrady, oceníte při této práci také krumpáč.

Všechno toto základní nářadí můžete zakoupit v klasickém provedení s dřevěnou násadou. Moderní doba však nabízí také teleskopické násady, jejichž délku si upraví každý sobě na míru (délka násady má vliv na pohodlí a kvalitu práce především v případě rýče). Další možností jsou násady plastové, které se vyznačují nízkou hmotností a bezúdržbovostí, ale řada plastových násad nabízí navíc různé tvarování pro pohodlnější úchop nářadí i práci s ním.

Základní nářadí pro práci na zahradě, zdroj: shutterstock.com

Základní nářadí pro práci na zahradě, zdroj: shutterstock.com

Na živý plot i jiné dřeviny budete potřebovat speciální nůžky k úpravě a zkracování živého plotu a pilku k odřezávání větví stromků. Na zahradách o větší rozloze se potom neobejdete bez kolečka, které usnadní námahu s přemisťováním zeminy a dalších objemných a těžkých věcí.

K péči o trávník již nepostačí pouze srp či kosa, práci si můžete usnadnit pomocí elektrických či benzínových sekaček na trávu. Problematická místa a okraje trávníku potom posečete pomocí srpu, strunové sekačky nebo nůžkami na trávu (ty existují ruční nebo akumulátorové). K provzdušnění trávníku můžete využít buď provzdušňovací hrábě s výkyvně uloženými noži, nebo můžete zakoupit vertikutátor, který lze vybrat ruční, elektrický nebo benzínový.

Co nelze postrádat pro drobné úpravy v interiéru?

V každém domě i bytě je zapotřebí drobných oprav, které každý hravě zvládne sám. Na připevnění obrázku či obyčejné poličky přeci nebudete volat specializovanou firmu. Ani při tak snadných úkonech se však neobejdete  bez nářadí. V žádné domácnosti by proto neměla chybět alespoň základní sada nářadí, která by měla obsahovat:

  • metr
  • šroubováky (ploché i křížové různých velikostí)
  • kladivo
  • vrtačku
  • kleště (kombinačky i štípačky)
  • klíče různých velikostí

Nářadí je vhodné umístit do přehledného boxu, kde bude vše snadno k nalezení. Podobné základní sady se prodávají přímo v praktických plastových kufřících. Vedle nářadí by v domácí dílně neměl chybět ani pomocný materiál jako šroubky, hřebíky, hmoždinky, úhelníčky a další. I pro tento spojovací materiál lze zakoupit plastové boxy s přihrádkami, do nichž lze tyto drobnosti přehledně roztříděné uložit.

Vše si sami nespravíte, ale můžete být připraveni

Jak jsme již uvedli, řadu drobných oprav či úpravy zvládne hravě každý. Bohužel se někdy vyskytnou problémy, které již sami nevyřešíte. Může se vám stát, že přestane fungovat některý spotřebič (lednička, topení, apod.). Je vhodné proto znát, kde se nacházejí pojistky, hlavní uzávěr vody a plynu, abyste je mohli zastavit, pokud bude třeba. Dalším krokem je sehnat opraváře. Je vhodné si kontakty zajistit dopředu, abyste je nemuseli shánět ve stresu při problémech.

2 komentáře u „Jaké nářadí nesmí chybět v žádné dílně?

  1. nuzky na travu jsou skvele,pouzivam je na horsi teren mezi kytkama,kamenama zkratka klasika. jen vydrzi asi jen pul hodky,pak zas musim nabijet ale jsou vazne skvele

  2. zdravim, na naradi bych doporucila jedine drevenou nasadu, mnohem vic vydrzi a prace se mi zda s ni jde lip. ;)

Komentáře nejsou povoleny.