Jak do malého bytu dostat větší jídelní stůl?

shutterstock.com

shutterstock.com

Nedostatek prostoru je neustálý problém obyvatelů všech bytů. Nejvíce se s ním ale potýkají majitelé bytů v panelovém domě. Stísněný prostor se nejvíc týká koupelny a kuchyně. Jak vyřešit nedostatek místa pro jídelní kout? Máme pro vás hned několik praktických tipů.

Ujasněte si, jak budete stůl využívat

Existuje řada způsobů, jak vyřešit malý prostor pro jídelní stůl. Ovšem tato řešení nejsou univerzální, některé z nich osloví rodinu s dětmi, jiné naopak využijí samostatně žijící páry. Před koupí jídelního stolu si tedy ujasněte, kolik osob a jak často u něj bude stolovat.

Společné pro všechny malé prostory je jedno. Nepořizujte stůl kulatý. Ten sice vypadá velmi pěkně, ale zabírá mnohem více prostoru než stoly čtvercové nebo obdélníkové.

Rozkládací stoly

Jako první řešení každého napadne využít rozkládacího stolu. Tato varianta je vhodná všude tam, kde se přes týden u stolu obyvatelé bytu vystřídají (každý přijde jindy a jindy večeří), ale například na víkend se sejde u jídla celá rodina. Na trhu naleznete velké množství stolů, jejichž desku lze snadným pohybem rozložit a tím rozšířit prostor pro stolování. Tyto stoly ocení také rodiny, které rády pořádají oslavy pro větší počet osob.

Druhou možností rozkládacích stolů je sada do sebe zapadajících stolků. Pod nejvyšším stolem jsou vsunuty ještě dva o pár cm nižší stoly, které lze v případě potřeby snadno vytáhnout a zvětšit tak jídelní stůl až trojnásobně.

Sklápěcí stoly

V opravdu malých bytech oceníte stůl sklápěcí, který je mimo dobu jídla sklopen na zeď. Lze ho nenápadně zamaskovat, proto ho můžete využít v kuchyni i obývacím pokoji. Tento stůl využijí spíše bezdětné páry nebo jednotlivci. Pro rodinu s dětmi, které se často dožadují jídla, je tento typ stolu trochu nepraktický.

Nástěnný sklopný stolek, zdroj: ikea.cz

Nástěnný sklopný stolek, zdroj: ikea.cz

Obdobou sklápěcího stolu jsou stoly zavěšené na lankách. Závěsný stůl můžete po jídle vytáhnout ke stropu, aby nepřekážel v pohybu. Tuto možnost zase využijí spíše obyvatelé domů se zvýšenými stropy.

Tip: Vyzkoušejte nové kávovary 2015 na webu cafepoint.sk

Výsuvné stolky

Pokud žijete sami nebo jen s partnerem a máte velmi malou kuchyň, oceníte výsuvné stolky. Ty jsou součástí linky a lze je z ní vysunout podobně jako zásuvku. Tento typ stolku také využijí rodiny s neobyvatelnou kuchyní a jídelním koutem v obývacím pokoji. Při ranním vypravování do zaměstnání je pohodlnější nasnídat se u malého stolku v kuchyni než se zdržovat přenášením jídla do vzdálenějšího obýváku.

A co židle?

Jídelní stůl v malém prostoru lze tedy vyřešit snadno. Malý stůl bez problému rozložíte na velký, sklápěcí stůl rychle složíte a vysunovací stůl jedním pohybem zasunete do linky. Ale kam se židlemi? Opět máte několik možností.

Jestliže čas od času hostíte větší počet osob, oceníte skládací židle nebo židle stohovatelné, které snadno uklidíte do komory. Menší skládací židle nebo stoličky se vám dokonce podaří vtěsnat i do skříně.

Pokud nevíte, jak vyřešit židle k vysunovacímu stolku, můžete mít v zásuvce pod vysunovatelným stolem uklizeny také malé stoličky. Stoličky bez opěradel mohou řešit i situaci, kdy se rodina sejde u stolu jen o víkendu. Přes týden může být stůl přiražen ke zdi a najedí se u něj dvě až tři osoby. U zdi pod stolem se snadno schovají stoličky. Při odtažení stolu ode zdi hned vznikne o dvě místa k sezení více.