Jaké dekorace můžete použít na váš strop?

shutterstock.com

shutterstock.com

Potřebujete zamaskovat nevzhledné prasklinky na stropě? Nebo jen toužíte po změně a chcete svému interiéru dodat na zajímavosti? Potom vás jistě osloví polystyrenové dekorace stropu, které oživí váš byt. Efektně vypadají v obývacím pokoji, ale instalovat je lze do všech místností.

Stropní desky

Zajímavým doplňkem interiéru může být ozdobný strop. Jednoduše ho lze vytvořit pomocí polystyrenových stropních desek. Ty je možné lepit na strop, ale také na stěny. Desky mohou překrýt nerovnosti nebo prasklinky na stropě. Především obyvatelé panelákových bytů se často potýkají s nevzhlednými stropy, na nichž je patrný překlad panelu.

Stropní desky se vyrábí v mnoha podobách. Do interiéru vybaveného historizujícím nábytkem se hodí desky imitující kazetový strop nebo strop s ozdobnými štuky. V moderních interiérech využijete stropních desek s plastickými geometrickými obrazci. Střízlivou ozdobou vhodnou do každého interiéru jsou stropní desky s povrchem připomínajícím hrubou omítku.

Stropní desky můžete pořídit v různém barevném provedení. Především desky napodobující kazetový strop seženete i v barvě imitující různé druhy dřev. Stropní desky s moderním designem existují i v různých výrazných barvách nebo v kombinaci bílá s křiklavou barvou. Největší množství stropních desek je však v barvě bílé, ale lze je přetírat vodou ředitelnými barvami. Proto není problém sladit stropní desky s barvou stěn a jejich podobu v průběhu let měnit.

Instalace je velmi snadná, desky se lepí přímo na strop. Je ovšem třeba být při jejich lepení pečliví a lepit desky těsně vedle sebe, aby nevznikly nevzhledné spáry. U některých vzorů je třeba dbát i na to, aby na sebe vzory na sousedních deskách perfektně navazovaly. Je možné je nalepit na různé povrchy, lze je využít i k zamaskování podkrovních schodů, více zde.

Mezi stropní desky lze řadit i stropní rozety, které jsou vhodné spíše k samostatné instalaci do zdobných interiérů. Rozeta je vhodná jako ozdoba okolí lustru atp.

Ozdobná stropní rozeta, zdroj: modos.sk

Ozdobná stropní rozeta, zdroj: modos.sk

Okrajové stropní lišty

Stropní lišty vyrobené z polystyrenu vypadají rovněž dekorativně. Je vhodné je využít jako zakončovací prvek po instalaci stropních desek. Jen málokdy se zdaří, aby konce stropních desek přesně doléhaly ke zdem. K tomu nemusí dojít jen kvůli nepřesné práci lepiče desek, ale i kvůli nerovnosti stěn. Stropní lišty tento detail překryjí a strop esteticky zakončí.

Navíc je lze využít i bez předchozí instalace stropních desek. Můžete si je vybrat, abyste decentně ozdobili přechod mezi stěnami a stropem místnosti. Výhodné je využití stropních lišt také, pokud chcete odlišnou barvu stropu a stěn. Lišta utvoří přirozený přechod mezi barvami, zároveň vám také určí přesnou rovnou linii, kde se barva bude měnit.

Stropní lišty se, stejně jako stropní desky, lepí na zeď a strop a lze je přetírat vodou ředitelnými barvami. V nabídce jsou nejen různé profily lišt od jednoduchých vzorů až po velmi zdobné, ale vybírat můžete i mezi různými šířkami lišt.

Imitace trámu, zdroj: modos.sk

Imitace trámu, zdroj: modos.sk

Imitace trámů

Zajímavě vypadají také polyuretanové trámy, které lze zakoupit v různých rozměrech i více barvách. Polyuretanové trámy výborně imitují vzhled dřevěných trámů. Trámy jsou uvnitř duté, tudíž lze pod ně schovat kabely, zamaskovat jimi praskliny a dokonce do nich lze instalovat i bodové stropní osvětlení. Ke stropu se připevňují lepením nebo montáží.

Tip: Hledáte levné matrace na internetu? Podívejte se na zdravotne-matrace.sk

Trámy lze doplnit o polyuretanové konzolky, které rovněž napodobují dřevěné podpěry trámů a působí velmi ozdobně. K dalším doplňkům patří například imitace kování, které lze na trámy připevnit.