Inteligentní domácnost už není sci-fi

Budiž světlo. Jen na to pomyslíte, už se ve vaší domácnosti rozsvítí. Tedy takto jednoduché to samozřejmě není, ale je fajn, když se o ovládání elektrických spotřebičů u vás doma stará také někdo jiný než vy. Třeba inteligentní technologie, díky které pak máte pod kontrolou celou svoji domácnost včetně změření spotřeby elektrické energie. Jste důslední a rádi máte své finance pod kontrolou.

inteligentní domácnost

Ovládání zařízení pomocí internetového připojení

Internet nemusíte využívat jen k získávání informací nejrůznějšího charakteru, ale i pro monitorování a ovládání příslušenství z jakéhokoliv místa, kde se zrovna nacházíte. Můžete tak v klidu odjet na dovolenou do zahraničí či služební cestu a vždy budete mít o všem přehled. Centrální jednotky vašeho inteligentního domu – například značky Fibaro – můžete lehce ovládat prostřednictvím smartphonu či tabletu, který má přístup na internet. Výhodou takového zařízení je hlavně jeho dostupná cena, nízká spotřeba elektrické energie, spolehlivost a jednoduchá instalace.

Co je to Z-Wave technologie?

Pokud se vážně zajímáte o inteligentní domácnost, pak pro vás pojem Z-Wave není neznámý. Tato bezdrátová technologie byla vyvinuta speciálně pro inteligentní ovládání bytů, domů či budov. Umožňuje totiž vzdálenou kontrolu a ovládání elektronických zařízení v obydlí, stejně jako jejich vzájemnou komunikaci. K využití Z-Wave technologie nepotřebujete mít nikde vedené dráty, tudíž i její instalace je o to jednodušší. S její pomocí nastavíte osvětlení, topení, zabezpečení domu, jako jsou alarmy či IP kamery, elektrické žaluzie apod. A navíc Z-Wave můžete použít také k měření spotřeby elektrické energie. Běžný dosah Z-Wave signálu je v otevřeném prostoru 100 metrů a uvnitř budovy 50 metrů. Všechny Z-Wave zařízení umějí spolu komunikovat, což v praxi znamená, že je opravdu výhodné mít doma v síti pokud možno co nejvíce zařízení tohoto typu.