Znáte přednosti a úskalí širokoúhlých fotopastí?

Fotopasti se v současné době setkávají s velkým zájmem. Přeci jenom se jedná o levnější a pro mnoho osob tak i dostupnější možnost zabezpečení jejich majetku. Oproti propracovaným kamerovým systémům totiž za fotopast zaplatíte jen zlomek ceny.

výběru fotopasti

Vybírejte podle šíře zorného úhlu

Při výběru fotopasti hraje roli hned několik vlastností. Mezi ty přitom patří kromě jiného i šíře zorného úhlu. Takovou klasikou jsou fotopasti pyšnící se zorným úhlem o velikosti 45°. Pokud takovou fotopast nainstalujete ve vzdálenosti dvou metrů od pozorované oblasti, bude činit šíře záběru přibližně 1,5 metru. To je ideální například tehdy, pokud plánujete detailně pozorovat ptactvo.

Čím delší bude vzdálenost mezi fotopastí a pozorovanou oblastí, tím více bude narůstat i šíře záběru. Hlavní výhodou zmíněné šíře záběru je přitom skutečnost, že je možné se zaměřit i na detailní pozorování na delší vzdálenost a není tak nutné fotopast instalovat příliš zblízka.

Druhou možnost symbolizuje zvolit si fotopast se zorným úhlem třeba 80°. U ní se dočkáte podstatně širšího záběru, a to i na velmi krátkou vzdálenost, což ovšem symbolizuje poměrně významný nedostatek. Odlišná čočka této fotopasti totiž způsobuje oddálení scenérie za cenu širšího záběru. Kvůli oddálené scenérii však již není tak jednoduché rozpoznat jednotlivé detaily.

A jak je to s noční scénou?

Bezpečí vašeho majetku nebo sledování zvěře je pochopitelně důležité zajistit i během nočních hodin. Tma však pochopitelně o něco snižuje viditelnost. V případě širokoúhlých objektivů je přitom kvalita nočních záběrů poměrně dost špatná. Většina širokoúhlých fotopastí vám zprostředkuje scenérii na vzdálenost 5 metrů, některé zhruba na 8 metrů. I to je však poměrně málo.

Vsaďte na univerzální řešení

Závěrem lze tedy rozhodně doporučit sáhnout raději po fotopasti, která se pyšní klasickým zorným úhlem o velikost 45-60°. Tu totiž můžete skvěle využívat jak na kratší, tak i na delší vzdálenost a symbolizuje tak mnohem univerzálnější řešení.

Širokoúhlé fotopasti (například s úhlem o velikosti 70-80°) vám tuto možnost nikdy nenabídnou. Jste u nich omezeni pouze na instalaci na velmi krátkou vzdálenost, pokud chcete scenérii sledovat opravdu kvalitně a detailně. To se může jevit jako nevýhodné řešení i z toho důvodu, že ubývá možností pro instalaci širokoúhlé fotopasti.

Přeci jenom musíte zvolit takové místo, které se nachází v bezprostřední blízkosti sledované oblasti. A tím pádem tak může i jednoduše dojít k odhalení fotopasti ze strany zloděje. Proto volte raději fotopast s klasickým zorným úhlem. Pro její lepší ukrytí poté pochopitelně vybírejte z opravdu malých modelů. Mezi ty patří například fotopast ScoutGuard SG520 PRO.

Více informací o fotopastech se dozvíte na www.eshop-fotopasti.cz, kde si můžete vybrané modely i zakoupit.