Čím chránit fasádu, aby vydržela dlouhé roky jako nová?

Fasáda je vizitkou každého domu a vzhledem k množství okolních vlivů, které na ni neustále působí, není vůbec snadné ji udržet v ucházejícím stavu. Kvůli dešti, sněhu i větru může po čase začít zvětrávat a plesnivět. Ztrácí svou estetickou hodnotu a přestává být funkční – nejenže nepůsobí dobrým dojmem, ale také ztrácí svou schopnost izolace.

Nátěry fasád

Znečištění navíc výrazně zkracuje životnost, a proto by majitelé domů neměli podceňovat prevenci ve formě aplikace speciálních nátěrových hmot.

Ochrana fasád úzce souvisí s ochranou všech typů objektů. Nátěry fasád jsou vhodné pro soukromé, kancelářské komerční i jiné budovy. Samozřejmostí by mělo být také pravidelné čištění, jehož optimální frekvence závisí na materiálu fasády a dalších kritériích. Optimální rozmezí je cca 5 až 8 let, u zateplených budov pak v kratším intervalu.

Jakmile je fasáda zbavena organických a atmosférických nečistot, je vhodné aplikovat vhodně zvolenou nátěrovou hmotu, která zajistí dlouhotrvající účinek. Opět záleží na množství faktorů – typ povrchu, lokace budovy apod. K nejrozšířenějším patří hydrofobní a protiplísňové nátěry.

protiplísňový nátěr

Hydrofobní nátěr zajišťuje ochranu před nežádoucím prosakováním vody. Na povrchu fasády vytváří účinnou izolační vrstvu, která ji oddělí od okolního prostředí a zabraňuje, aby do struktury materiálu prostupovala voda a nečistoty. Takto chráněná fasáda je omyvatelná a neulpívají na ní organické nečistoty.

K častým problémům fasád lokalizovaných na vlhkých místech s absencí slunečního svitu patří plísně. Ohroženy jsou především strany domů, které jsou permanentně zastíněny. Situaci lze řešit tak, že se po mechanickém odstranění zárodků na fasádu aplikuje vysoce účinný protiplísňový nátěr.

Chcete se o ochraně fasád speciálními nátěry dozvědět více? Pokračujte na www.cisteni-fasad-ars.cz.