Čím budete topit ve vašem novém domě?

shutterstock.com

shutterstock.com

Výhodou dnešní doby je fakt, že si skoro vše můžete vybrat a je tomu tak i při stavbě vašeho domu. Řešíte tedy typ zdiva, z čeho budou stropy nebo střecha, volíte si typ oken, podlahy nebo dveře a rozhodujete se také v otázce jak vytápět budoucí bydlení?

Možnosti vytápění jsou široké

V zásadě existuje několik způsobů jak vytápět své nové bydlení. Stále lze využívat tuhých paliv a topit tak dřevem nebo uhlím. Jde o jednoduché a ozkoušené vytápění, které je ale neekologické a vyžaduje neustálou péči v podobě přikládání, čištění apod. Většina domů proto využívá elektřinu nebo plyn, což je nejrozšířenější způsob vytápění. Plynový nebo elektrický kotel efektivně a spolehlivě vytopí požadované prostory a nevyžaduje takovou péči.

Ne příliš pozitivní je ale vývoj cen za plyn a elektřinu, které postupně rostou a vytváří tak čím dál tím vyšší položku ve výdajích domácnosti. Mimo jiné i z tohoto důvodu si lidé instalují tepelná čerpadla jak ve stávajícím bydlení, tak i při stavbě nového domu. Ty jsou totiž spolehlivá, efektivní, ekologická a růst cen energií na ně nemá tak velký vliv.

Výhodou je, že máte nárok na sníženou sazbu za elektrickou energii. Snížená sazba elektrické energie platí pro celý rodinný dům, budete tedy šetřit další náklady. Přečtěte si více o možnostech vytápění. Tento formulář od TZB-info nabízí podrobné porovnání nákladů na vytápění vč. grafického znázornění. Naleznete zde známé a nejrozšířenější možnosti vytápění ale i méně časté alternativy.

Vybrali jste tepelné čerpadlo?

Jestli po rychlém shrnutí možností vytápění vaše volba padla také na tepelné čerpadlo, výběr ještě není u konce. Tepelná čerpadla se rozlišují podle zdroje, odkud teplo odebírají a od toho se odvíjí i instalace. Může se například jednat o zdroj tepla ze země, tedy tepelné čerpadlo typu země-voda. Toto čerpadlo odebírá teplo ze země buďto zemními kolektory nebo hloubkovým vrtem a přenáší jej do rozvodů topení ve vašem domě.

Při pořízení tepelného čerpadla šetříte hned dvakrát, jednak za vytápění, ale také za provoz domácnosti díky nižší sazbě za elektrickou energii

Jiným zdrojem tepla může být voda, nejčastěji jako podzemní pramen. Zde tepelné čerpadlo typu voda-voda odebírá teplo z vody a přenáší jej opět do tepelné soustavy v domě. Posledním, nejméně náročným na instalaci, je tepelné čerpadlo typu vzduch-voda.

Toto čerpadlo odebírá teplo ze vzduchu, vytápí s ním váš dům a dokáže svou práci odvést i v mrazu. Přečtěte si více o výběru tepelného čerpadla. Tento průvodce výběrem tepelného čerpadla řeší hlavní body, které je třeba při výběru znát. O konkrétní projekt s cenovou kalkulací doporučujeme zažádat přímo u odborníka na tepelná čerpadla.

3 komentáře u „Čím budete topit ve vašem novém domě?

  1. Cerpadlo je skvela vec,ale vrtane je dost financne nakladne.My si poridili vzduch-vzduch a nemuzem si stezovat.Jen jsme doufali,ze nam na to da neco stat resp.zelena usporam. To se nestalo,protoze jsme nemeli dostatecne kvalitni fotografii stareho kotle..:( Takze pozor at nevyhorite jako my

  2. My si namísto čerpadla nakonec pořídili v rámci akce zelená úsporám kotel na peletky. nmemůžeme si ho vynachválit. dokonce jsem se setkala s názorem, že čerpadlo nedokáže rodinný dům v zimě, v mrazech vytopit. takže pokud bydlíte v nějaké studenější oblasti, doporučila bych kotel na peletky, když si koupíte zásobník navíc, nemusíte se o kotel třeba až týden vůbec starat

  3. jo taky mame kotel na peletky, jeste nam jde prepnout na topeni na uhli. je to fajn, kdyz dojde jedno, topite na to druhy. ;)

Komentáře nejsou povoleny.