Chystáte se na prodej domu v Praze? Poradíme pár tipů

shutterstock.com

shutterstock.com

V posledních měsících stále více roste poptávka po bydlení. V Praze pak nejrychleji z republiky. Chcete toho využít a svůj dům předat jinému majiteli? Pokud ano, zvládnete prodej sami, nebo jej svěříte do rukou odborníků? Víte, jak svůj dům před příchodem prvního zájemce připravit? Přinášíme vám pár tipů, které vám mohou ušetřit práci i nervy.

Realitní kancelář vs. prodej svépomocí

Na výběr máte ze dvou možností, buď se rozhodnete byt prodat sami, nebo prostřednictvím realitní kanceláře, což je pohodlnější, ale také mnohem dražší. Pokud se rozhodnete pro první variantu, nejprve byste se měli obrnit trpělivostí. Důležité je odhadnout reálnou cenu vaší nemovitosti. Zkuste například projít inzeráty nabízející obdobnou nemovitost v Praze, která hraje v ceně zásadní roli. Podle ostatních nabídek stanovte cenu, za kterou budete nemovitost nabízet. Případně si nechte vypracovat odhadní cenu nemovitosti.

Při stanovení ceny počítejte s tím, že kupující bude chtít slevu a nechte si tak v inzerované ceně rezervu

Dále byste měli vložit svou nabídku na inzertní internetové stránky (využijte i sociálních sítí), do novin nebo například roznést letáčky. Při výběru stránek, na něž chcete inzerát vložit, byste si měli rozmyslet, kolik chcete investovat. Některé nabízejí bezplatné vkládání nabídek i poptávek, jiné již za své služby inkasují, ale mnohdy také působí seriózněji. Usnadnit práci a výběr vám může stránka realitnirevoluce.cz, která nabízí vložení vaší nabídky až na 60 severů najednou. Cena za tuto službu je 399 Kč včetně DPH a rozhodně dokáže ušetřit mnoho hodin vašeho času.

Inzeráty v tiskovinách jsou zpravidla všechny zpoplatněny, avšak v rozdílné hodnotě. Méně nákladnou variantou je vylepovat a roznášet letáčky v okolí vaší nemovitosti. Ačkoliv se to nezdá, ve většině případů si ji koupí někdo, kdo se v této lokalitě pohybuje, nebo zde má známé.

Musíte se připravit na prodej

Po této fázi se však kolotoč teprve roztáčí. Potenciální zájemci vám pak budou volat kdykoli, a to o víkendu, během vaší pracovní doby, večer a budou žádat o prohlídku, na kterou si budete muset najít čas. Což je náročné, obzvlášť pokud bydlíte daleko. V případě realitní kanceláře za vás tyto aktivity vykoná makléř.

Buďte připraveni, že hned první zájemce může být i kupující! Mějte tak všechny závazky vypořádané, aby bylo možné prodej uskutečnit v co nejkratším termínu. Nepodceňte kupní smlouvu. Opět máte na výběr, udělat si smlouvu sami, inspirovat se vzory na internetu, nebo se si ji nechat vypracovat od právníka. Jeho služba vás přijde na několik tisíc korun, nicméně máte jistotu, že je správně udělaná. Taktéž můžete využít zpoplatněných služeb portálu realitnirevoluce.cz, kde vám smlouvy vytvoří za zlomek běžné ceny.

Jak nemovitost připravit, aby byla pro zájemce atraktivnější?

Realitní kancelář (výhody) Prodej svépomocí (výhody)
Jednodušší (časově, psychicky) levnější
Profesionálové – nemělo by je nic překvapit Sami si vyberete, komu dům předáte
Potenciál nabídnout váš dům širšímu spektru lidí Neztratíte přehled

Jak se připravit na prvního zájemce?

  1. Oddělte od prodeje své emoce.  Pokud budou zájemci kritizovat dům, nekritizují tím tak vás.
  2. Ukliďte tak jako nikdy předtím. A nezapomeňte na exteriér.
  3. První dojem zájemce získá hned u vchodu, zaměřte se na něj.
  4. Méně je více. Očistěte svůj dům od zbytečností, vč. nábytku. Dům musí být prostorný, vzdušný.
  5. Opravte, co je rozbité.
  6. Odstraňte vašeho ducha. Zájemce nechce vidět vás, jak v domě žijete, chce tam vidět sebe.
  7. Snažte se dům co nejvíce zneutralizovat.
  8. Pozor na vaše domácí mazlíčky, ne každý s nimi souhlasí. Co když váš zájemce trpí alergií na kočky?
  9. Pusťte do domu co nejvíce světla. Roztáhněte závěsy na maximum, umyjte okna, vč. žaluzií.

1 komentář u „Chystáte se na prodej domu v Praze? Poradíme pár tipů

  1. I love commenting in the late hours bcesuae my thought patterns are lucid and fun to draw with. Let me say that I am feeling quite capital right now and am pleased of the update and the link to the Hulk blog. Me Like Hulk Blog! I really hope you get some acting stints bcesuae you have a real recognizable face and I can easily picture on my TV screen or up on the silver screen, not just as the guy who passes by with a bag of groceries that curiously has been bagged quite nicely by those friendly bag-kids and not as the guy whose fruit stand the lead character knocks over in pursuit of the dreaded nimble footed antagonist. No, you got shutzpah my friend and I for one will be pleased to see you take that further. If I ever make it and I am doing a film, I promise you and Jess (as she was speaking of a lack of speaking roles) that you will have speaking parts. Bully.

Komentáře nejsou povoleny.