Chcete používat ekologické zdroje energie?

V dnešním článku si popíšeme, jak se chovat co nešetrněji k přírodě v souvislosti s řešením potřeby energie v domácnosti.

V posledním roce se napsala spousta článků o fotovoltaických elektrárnách a média se často stavěla na stranu odpůrců. Nicméně pokud pomineme poměrně nešťastně nastavenou dotační politiku patří fotovoltaická energie k nejperspektivnějším. Uplatnění nalezne především na střechách rodinných domů, obytných budov nebo výrobních hal.

Další poměrně důležitou výhodou fotovoltaického boomu bylo neuvěřitelné zlevnění v posledních letech. Se vzrůstajícími cenami energie a klesající pořizovací cenou se brzy dočkáme okamžiku, kdy se pro některé použití stanou tyto ceny rovnocenné. Mluvíme především o místech, kde není potřebné větší množství energie jako jsou například chaty či karavany.

Fotovoltaické elektrárny = zdroj obnovitelné energie

Bohužel i nejdokonalejší fotovoltaický panel nám nezajistí stabilní přísun energie, což je jeho největší nevýhoda. Tuto nevýhodu můžeme kompenzovat pořízením tepelného čerpadla. To se dá považovat za nejdostupnější ekologické vytápění pro domácnosti.

Tepelná čerpadla ke svému provozu potřebují malé množství energie. Fungují na principu ledničky. Dokáží odebírat teplo z okolního prostředí (voda, vzduch, země) a pomocí výměníku dodávat teplo do teplovodní soustavy. Tento proces funguje i když venku mrzne. Jen je potřeba mít dobře nadimenzované tepelné čerpadlo, aby odpovídalo velikosti vašeho prostoru a klimatickým podmínkám.

Nezapomeňte, že na podzim 2011 se mění sazba DPH a tyto a jiné věci o několik procent zdraží!