Chcete mít doma atypické akvárium?

zdroj: csfd.cz

zdroj: csfd.cz

Uvažujete o pořízení akvária? Akvaristika je koníček, který dokáže nadchnout celou rodinu. Akvárium samotné je navíc dokonalým doplňkem interiéru. Všichni obyvatelé bytu i návštěvy od něj nebudou moci odtrhnout oči, protože pozorování podvodního světa je velmi uklidňující. Jak postupovat při výběru akvária? Nechte si poradit.

Nový trend – atypická akvária na míru

Velkou diváckou oblibu získal netradiční seriál Akvária na míru. Seriál představuje dva velké kamarády a především nadšence do akvaristiky. Ti divákům dokazují, že akvárium nemusí být nutně jen kvádrová nádrž s klasickými rybkami. Tito nadšenci popouští uzdu fantazii a vytváří zcela jedinečná díla – akvária rozmanitých tvarů i akvária běžného tvaru, avšak s velmi originální vnitřní scenérií. Vzniknou tak akvária ve stylu restaurace v Las Vegas, některá vypadají jako auta, jiná akvária připomínají egyptské pyramidy nebo dokonce pivní sudy.

Originální akvária mohou rovněž prozrazovat tajemství života netypických akvarijních ryb. Doma si můžete vytvořit například ukázku podmořského světa. V takovém případě je však potřeba mít dostatek prostoru na velké akvárium.

Právě v důsledku sledování tohoto seriálu se mnoho lidí odhodlalo splnit si svůj sen a pořídit netradiční akvárium. Poptávka po netypických akváriích stoupá a firmy na českém trhu na tento vzrůst pružně reagují. Kam se obrátit, chcete-li si také zařídit netypické akvárium?

Kde pořídit akvárium?

Klasická kvádrová akvária seženete v libovolném hobbymarketu. Pokud ale chcete akvárium netradičního tvaru, vydejte se za jeho koupí buď ke sklenáři nebo do specializovaného obchodu s akvaristikou.

Pokud jste již zkušenějšími akvaristy, vyplatí se vám objednat akvárium na míru u sklenáře. Tam vyjde skleněné akvárium určitě levněji. Vy sami si potom již poradíte s výběrem ryb, vodních rostlin i dalších potřebných komponent jako svícení, filtrace, topení atd.

Jestliže jste v oboru akvaristiky spíše začátečníkem, nechte si se založením akvária raději poradit. Ve specializovaném obchodě s akvaristikou můžete probrat vhodnost osazení vámi zvoleného tvaru akvária. Můžete také požádat o vytvoření akvária na zakázku. Získáte tak nejen akvárium atypického tvaru, ale odborník vám ho pomůže také osadit rostlinstvem a instalovat všechny doplňky. Poradí také s výběrem ryb.

Řada akvaristických firem již také nabízí objednání akvária na míru přes internet. Zde si opět můžete zvolit, zda chcete dodat čistě jen skleněné akvárium. Nebo zda si necháte zaslat akvárium včetně dalších doplňků či dokonce předpřipravené scenérie.

Umístění akvária

Při rozhodování o tvaru a velikosti akvária hraje roli nejen vaše představa, ale také vaše prostorové možnosti. Při plánování akvária si uvědomte, že akvárium není možné umístit v bytě libovolně. Aby byly zajištěny ideální podmínky pro podvodní život, musí umístění akvária splňovat následující:

  • nesmí být v blízkosti okna – přímé sluneční záření urychluje růst řas, v důsledku toho byste byli nuceni akvárium často čistit, ideální je umístění u zdi proti oknům a akváriu nijak nevadí umístění v temnějším zákoutí bytu, nedostatek světla lze vždy nahradit umělým osvětlením
  • akvárium umístěte na klidné místo – aby rybičky nebyly vyděšené z přílišného ruchu, neumisťujte akvárium poblíž televize nebo reproduktorů hifi věže.

Velikosti akvária se naopak bát nemusíte. Pokud toužíte po velkém akváriu, směle do toho. Ač se to na první pohled nezdá, velké akvárium je na údržbu méně náročné než akvárium malé (malým akváriem rozumíme akvária do objemu 100 l).