Jaké parametry jsou důležité při výběru bezpečnostních dveří?

shutterstock.com

shutterstock.com

Statistiky ukazují, že nejčastějším místem násilného vniknutí do bytu jsou vchodové dveře. Pokud chcete zvýšit bezpečnost svého bydlení, je proto na místě pomyslet na koupi bezpečnostních vchodových dveří. Jak se ale v široké nabídce na trhu vyznat? Poradíme vám, co vše by měly bezpečnostní dveře splňovat.

Jaké zvolit bezpečnostní vchodové dveře do bytu?

Nejčastěji řeší volbu vchodových dveří majitelé bytů v panelových či cihlových bytových domech. V případě rodinných domů je situace poněkud jiná, protože zloději se do domu mohou dostat nejen dveřmi, ale také okny.

V bytových domech, především ve vyšších patrech, jsou však vchodové dveře prakticky jediným možným místem, kudy k vám mohou zloději proniknout. Původní vchodové dveře však pro zloděje nejsou žádnou velkou překážkou. Proto mnoho lidí přistupuje k výměně původních dveří za dveře bezpečnostní.

Na trhu existuje velké množství firem nabízejících bezpečnostní dveře. Jejich parametry se však mohou výrazně lišit. Všímejte si, zda se dveře dodávají společně s bezpečnostní zárubní. Dále sledujte také bezpečnostní třídu dveří. Pro byty v bytových domech se doporučuje pořídit bezpečnostní dveře třídy alespoň tři.

Vchodové dveře jsou nejslabším článkem u bytů, zdroj: shutterstock.com

Vchodové dveře jsou nejslabším článkem u bytů, zdroj: shutterstock.com

Co nabízí bezpečnostní dveře třídy tři?

Do této bezpečnostní třídy spadají dveře dodávané spolu s bezpečnostní zárubní. Dveřní křídlo je vyrobeno z odolné oceli. Tím je znemožněno odvrtání dveřního kování. Rovněž není možné do robustních dveří udělat díru, kterou by se dalo proniknout do bytu. Dalším bezpečnostním prvkem jsou čepy, které spolu s otočením klíčem zajíždí do děr v bocích zárubně a do podlahy. Proti vysazení dveří z pantů chrání tři trny. Díky dokonalému přilnutí dveří k zárubni nepřichází v úvahu ani vypáčení či vylomení dveří.

Bezpečnostní zárubně jsou rovněž vyrobeny z odolné oceli. Ukotveny jsou roxforovými tyčemi a následně jsou zabetonovány. Takto stabilní zárubeň není možné roztáhnout a zajistit si tak snadnější otevření dveří. Panty na zárubni jsou dostatečně pevné, jsou tudíž uzpůsobeny tomu, aby unesly těžké křídlo bezpečnostních dveří.

Další vlastnosti bezpečnostních dveří

Ačkoliv bezpečnostní dveře plní prvotně funkci ochrany vašeho majetku, nabízí ještě další výhody, které nelze opomenout.

Kvalitní bezpečnostní dveře dále zajišťují:

  • tepelnou izolaci – díky perfektnímu přilnutí dveří k zárubni i kvalitnímu těsnění po obvodu dveří zajistí bezpečnostní dveře také tepelnou pohodu v předsíni. Nehrozí, že by skulinkami pronikal do vašeho bytu chlad z hlavní chodby. S bezpečnostními dveřmi můžete zcela zapomenout na nepříjemný průvan při zemi, který způsobovaly škvíry pod původními vchodovými dveřmi.
  • hlukovou izolaci – velmi rušivé mohou být také zvuky nesoucí se do bytu z hlavní chodby. Ať už jde o hučení výtahu, dupání po schodech, nebo hlasitý hovor sousedek. Perfektní hlukovou izolaci nabízí bezpečnostní dveře díky silnému dveřnímu křídlu. Ale také díky dokonalému utěsnění dveří.

Třešničkou na dortu je ještě elegantní vzhled bezpečnostních dveří. Ty můžete vybírat v mnoha barevných odstínech. Velmi oblíbené jsou především dveře s povrchovou úpravou imitující různé druhy dřev. Povrch zárubně lze sladit s povrchem dveřního křídla.

Tip: Jak připevnit věneček na dveře?

Řada lidí si ráda dveře do bytu ozvláštní nějakou dekorací. Častou volbou jsou věnečky na dveře, které lze použít celoročně. Jak jej ale přidělat na dveře a nepoškodit je? Jednou z možností je samolepicí páska, ale ta jednak zanechává lepidlo a také nemusí spolehlivě držet. Naštěstí existuje lepší řešení. Pokud máte bezpečnostní dveře s ocelovým jádrem, tak existují magnetické věšáčky, které elegantně problém vyřeší. Nemáte-li dveře ocelové, můžete využít i otvor na kukátko. Speciální věšák se zavěsí na tento otvor a věneček opět spolehlivě drží.

Koupíte od 199 Kč na htdvere.cz

Koupíte od 199 Kč na htdvere.cz