Jak na správné zabezpečení domu?

shutterstock.com

shutterstock.com

Nejenom dům, ale de facto každý objekt nebo pozemek může být napaden nenechavým zvědavcem a zlodějem. Speciálně u obytných objektů je riziko o to vyšší, že stačí přehlédnout i nepatrný detail (například pootevřené okno), čehož zkušený lupič dokáže náležitě využít.

V dnešní době je vynalézavost některých zlodějů až překvapivá a běžné bezpečnostní prvky (jako například zámky, ploty, závory, psi atd.) už nemají takovou účinnost. Naštěstí také žijeme v době, kdy máme k dispozici služby profesionálních bezpečnostních agentur, které váš dům, byt či jakýkoli jiný objekt zabezpečí těmi nejmodernějšími bezpečnostními prvky.

Jakou metodu zabezpečení zvolit?

Zabezpečení domu lze řešit několika způsoby, ale vždy musí být zvolen ten, který bude maximálně efektivní, předvídavý a na 100 % spolehlivý. Zkrátka být alespoň několik kroků před kreativními zloději. Renomované bezpečnostní agentury provozují vlastní technické vývojové středisko, sledují nejnovější trendy a sami testují nejmodernější bezpečnostní techniku.

Teoretické i praktické poznatky, které tyto bezpečnostní agentury mají, nejsou běžně k dispozici, a tak umožňují reagovat na všechny možné strategie. Vzhledem ke specifikům každého domu je ideální nechat si navrhnout bezpečnostní systém na míru přímo od agentury. Jednou z takových renomovaných agentur je i TOP Security, jenž se v oblasti zabezpečení pohybuje více než 20 a to po celé ČR.

Komplexní zabezpečení domu lze zajistit ve 2 směrech:

 • mechanické zabezpečení
 • elektronické zabezpečení

Mechanickým zabezpečením se označuje zabezpečení pomocí dveří, oken, závor, mříží a zámků. I přes svoji vysokou odolnost a robustnost není žádný zámek nezničitelný, a proto je ideální tento způsob zabezpečení doplnit ještě elektronickým zabezpečovacím systémem (EZS), který využívá nejrůznějších čidel a alarmů, dále kamer a jiných prvků.

Komponenty EZS, zdroj: zabezpecovacisystemycr.cz

Komponenty EZS, zdroj: zabezpecovacisystemycr.cz

EZS a jeho provoz

Elektronický zabezpečovací systém je napojen na tak zvanou ústřednu, která kontroluje požadovanou lokaci skrze nainstalované detektory. Díky tomu lze snímat oblast přesně tam, kde potřebujete, a navíc bez přerušení. Čidla lze rozdělit do několika skupin podle toho, jakou aktivitu zaznamenávají. A tak můžete zaznamenat pohyb osob (PIR čidla), rozbití okna, otevření dveří, (magnetické kontakty), požár a další. Pakliže dojde k narušení, signál je okamžitě přenesen na ústřednu.

Ústředna může reagovat několika způsoby – například spustí sirénu, odešle SMS majiteli či jiným zadaným kontaktům, nebo rovnou zavolat (uslyšíte, co se v domě děje). Velmi rychlý a efektivní způsob představuje možnost kontaktovat přes ústřednu přímo pracovníka bezpečnostní agentury na PCO (pult centrální ochrany) s policií a hasiči.

Alarm? To je pouze základ

Elektronický zabezpečovací systém spolehlivě zjistí přítomnost zloděje. Avšak videozáznam usvědčí pachatele a přesvědčí pojišťovnu při náhradě škody, a proto je výhodné zkombinovat EZS s kamerovým systémem. Díky kamerovému systému budete mít dohled nad vnitřními i vnějšími prostory, vchody, vjezdy, garáže, sklepy a další oblasti. Vše můžete sledovat rychle a jednoduše na displeji notebooku, tabletu nebo smartphonu v reálném čase.

Cena základní sady pro zabezpečení domu

Pro představu jsme vybrali set pro zabezpečení domu od Top Security.

Základem zabezpečovacího systému je ústředna s GSM komunikátorem, který slouží k ovládání ústředny a zasílání stavových nebo poplachových notifikací na vámi zvolená telefonní čísla. Dále je součástí:

 • Bezdrátová klávesnice
 • 4× bezdrátový pohybový detektor
 • 3× bezdrátový magnetický dveřní kontakt na vstupní dveře a garážová vrata
 • Bezdrátová vnitřní siréna

Výše uvedené prvky lze doplnit dalšími, jako například detektory pohybu, tříštění skla, detektory zaplavení, kouře atd.

Pro ještě lepší ovladatelnost lze systém doplnit prvky pro dálkové ovládání spotřebičů, osvětlení nebo topení (když jedete například na dovolenou), ovládací klíčenky, detektory požáru, SOS tlačítka a další. Celý systém připojíte na PCO a máte zajištěn non-stop dohled po celou dobu užívání systému.

Vzdálené ovládání je možné využívat skrze mobilní aplikace, kompatibilní s operačním systémem Android.

Cena konfigurace od 25 500 včetně DPH bez instalace (+4 500 včetně DPH).

V případě, že zabezpečovací systém nevyužijete trvale, ale pouze na krátkou dobu, můžete si jej jednoduše pronajmout. Následující ceník ukazuje služby bezpečnostní agentury TOP Security, která se stará o zabezpečení více než 20 po celé ČR.

Ceny pronájmu základní zabezpečovací sady:

 • Instalace a deinstalace: 2200,- Kč
 • Pronájem (režim Autonomní systém): 120,- Kč/den
 • Pronájem (režim Dohled PCO): 180,- Kč/den
 • Výjezd zásahového vozidla: 550,- Kč
 • Doprava dle dané lokace
 • Vratná záloha 7000,- Kč
 • Ceny jsou včetně DPH 21%