5 důvodů, proč si pořídit na zahradu jezírko

shutterstock.com

shutterstock.com

Nově budované zahrady jsou zdobeny zahradními jezírky, která plní nejen estetickou, ale stále častěji také praktickou funkci. Při správné péči je v létě v jezírku průzračně čistá voda, ve které se udržuje ekosystém v rovnováze. Kdo by si doma nepřál mít na své zahradě velké jezírko s čistou vodou a hejnem ryb? V dnešním článku se podíváme, proč jsou jezírka tak oblíbeným zahradním prvkem.

1. Ozdoba zahrady

Zahrada plná zeleně – tak to je sen snad každého z nás. Chcete-li svou zahradu ozdobit a dodat jí ojedinělý ráz, pak si na ní nechte vybudovat zahradní jezírko, které slouží k mnoha účelům. Navíc menší jezírka zvládnete snadno i svépomocí!

Jednak bude estetickou dominantou vaší zahrady, ale zároveň ho můžete využít k chovu malých barevných rybiček nebo ke koupání. Jezírko se snadno přizpůsobí rozměrům a dispozicím vaší zahrady. Dokonce lze za určitých okolností zřídit jezírko ve svahu.

2. Přírodní prvek

Zahradní jezírko je kousek živé zahrady. Jedná se o biotop, který si žije svým životem. Aby byla v jezírku čistá a průzračná voda, musí se dodržovat určitá pravidla, na které někteří majitelé zapomínají. Zejména, pokud máte v jezírku ryby, dochází ke znečišťování vody stravou či výkaly. Pokud v takovém případě chcete průzračnou vodu, většinou se bez filtrace neobejdete.

3. Pěstování ryb

V zahradním jezírku můžete pěstovat barevné rybičky, které jdou snadno v čisté vodě vidět. Můžete si koupit asi nejznámější KOI kapry, kteří jsou charakterističtí svým barevným tělíčkem. Někteří kapři jsou krásně stříbrní, jiní jsou pokryti i více barvami – červenou a černou. Mezi dražší jedince patří KOI kapři ve žluté barvě.

4. Koupací jezírka

Zahradní jezírko zapadne do zahrady přirozeněji než betonový a plastový bazén, a tak si můžete zřídit stále oblíbenější koupací jezírka. Zatímco do bazénové vody musíte aplikovat chemii, v koupacím jezírku se o čistotu vody postarají přírodní čističky ve formě vhodně zvolených vodních rostlin. Tato varianta je vhodná hlavně pro alergiky na chlor a podobně.

5. Čištění vody bez chemie

Když si koupíte bazén, musíte kupovat i různé chemické prostředky, které neprospívají vaší kůži. Chlor pokožku vysušuje, dráždí sliznice a podobně. A proto část lidí dává přednost koupacím jezírkům, k jejichž čištění stačí biologické přípravky, které jsou na bázi bakterií a enzymů. Tyto přípravky pomáhají při čištění vody v jezírku. Omezují zakalení vody, podporují růst dlouhých vláknitých řas a zbavují vodu organických segmentů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

5 komentářů u „5 důvodů, proč si pořídit na zahradu jezírko

  1. Kolik takove koupaci jezirko stoji? Je drazsi jak bezny bazen?

  2. Souseda vyslo koupaci jezirko cca 15m2 na 40tis, ale bylo to na klic, svepomoci by se to dalo asi podstatne levneji. Tot k cene

  3. Taky uvazuji o koupacim jezirku, jen mam obavy z vykopani tak velke diry, technika se na zahradu nedostane a rucne je to dost narocne. Nemate nejaky tip jak na to?

  4. As long as its request hour :) If you ever make out to Ceretto (Cescomorasvka metro), its by far the best itiaaln around, meaning quality meat, fish and pasta (yestheyhaveastonewoodfirepizzaovenaswell), would be interesting how that ranks on your scale, thanks.

Komentáře nejsou povoleny.