3 způsoby zastínění zahradního posezení

shutterstock.com

shutterstock.com

Posezení na zahradě patří k nejpříjemnějším druhům relaxace v teplých letních dnech. Dny, kdy sluneční paprsky nahřívají tělo jsou k nezaplacení. Někdy jsou ovšem i sluneční paprsky natolik intenzivní, že nepřináší potěšení, ale jsou spíše obtěžující. I na zahradě je zapotřebí stín. Dosáhnout stínu na zahradách a v místě zahradního posezení je možné několika způsoby. Nejvyužívanější jsou ovšem 3. O jaké způsoby zastínění se jedná?

Slunečník, markýza a pergola

Nejvyužívanějšími druhy zastínění zahradního posezení jsou právě tyto tři výrobky. Každý z nich představuje odlišný způsob stínění zahradního posezení. Všechny 3 způsoby mají své pro i proti. Rozdíly jsou již v cenové relaci jednotlivých způsobů stínění. Ty mohou být mezi druhy i několik tisíc korun. Jaké jsou přednosti jednotlivých druhů stínění a podle čeho vybírat?

Slunečník, jako stínění za pár stovek

Bezpochyby nejlevnějším způsobem stínění zahradního posezení jsou slunečníky. Ty nejlevnější modely lze opravdu sehnat již za pár stokorun. Jedná se většinou o modely, které připomínají větší deštník a zasadí se do země nebo do podstavců. Vrchní část slunečníků je nejčastěji tvořena kruhovou látkou, která se dá podle potřeby stahovat nebo vytahovat.

Slunečníky jsou pohodlné na skladování i na přenášení. Průměr stínící plochy může být až 4 metry. V nabídce jsou také dražší modely slunečníků s kloubovou konstrukcí. Tuto konstrukci je možno otáčet a upravovat tak, aby vždy byla schopna zastínit konkrétní místo bez nutnosti přenášení slunečníku. Nevýhodou v oblasti slunečníků je omezená velikost stínící plochy.

Markýza u rodinného domu, zdroj: sundrape.cz

Markýza u rodinného domu, zdroj: sundrape.cz

Markýzy najdou využití u budov a na terasách

Venkovní markýzy už představují v oblasti stínění poněkud větší komfort, než obyčejné slunečníky. Jejich výhodou je fakt, že dokáží zastínit i větší plochy. Nevýhodou je ovšem fakt, že musí být upevněny k pevné a stabilní konstrukci. Nejčastěji slouží tedy jako zastínění na terasách či balkónech u rodinných domů nebo na zahrádkách kaváren a restaurací.

Stínící látka je navíjena a rozvíjena z konstrukce, která je přimontována na stěně domu. Velikosti a rozměry látky jsou prakticky neomezené, ale při velkých rozměrech markýz je třeba klást důraz na kvalitu konstrukce markýzy. Markýzy mohou být ovládány dvěma způsoby. První z nich je manuální, pomocí kliky. Druhým způsobem je ovládání motorem. Cena začíná na 5 tisících korunách.

Druhy markýz podle typu konstrukce

  • Výsuvné markýzy
  • Sklopné markýzy
  • Boční markýzy
  • Vějířové markýzy
  • Rozvíjecí markýzy
  • Pergálové markýzy
  • Markýzy na stínění zimních zahrad

Pergoly jsou stavby, které vydrží i rozmary počasí

Pergoly jsou typem zastínění zahradního posezení, které znamená největší investici. Jsou zpravidla tvořeny dřevěnou konstrukcí s pevnou střechou. Krytinu na střeše může tvořit lepenka, klasické tašky, plechová krytina, trapézové profily (z plechu i plastu), šindele a mnohé další druhy krytin. Výstavba pergoly zpravidla znamená několikatisícovou investici. Ovšem představuje druh stínění, který dokáže nejlépe odolávat rozmarům počasí. V dobře postavených pergolách je možné sedět i v případě špatného počasí.

1 komentář u „3 způsoby zastínění zahradního posezení

  1. My jsme si pořídili rozvíjecí markýzu, je to skvělý. Jen je problém, když se zasekne. Je dost vysoko a já jsem malá, takže tam vždycky skáču s koštětem. No pohled to musí být, ale jinak doporučuju.

Komentáře nejsou povoleny.