Jaké jsou moderní způsoby vysoušení mokrého zdiva?

shutterstock.com

shutterstock.com

Mokré zdivo domu je závažným problémem. Ať už vlhkost do zdi vnikla při povodni, při havárii vody či vzlínáním v důsledku špatné hydroizolace, je potřeba situaci řešit a zahájit vysoušení mokrého zdiva.

Rizika mokrého zdiva

Vlhké zdivo je především ideálním prostředím pro vznik plísní, které nejsou pouze neestetické, ale působí negativně na zdraví obyvatel postiženého domu. Vlhké zdivo také zhoršuje tepelněizolační vlastnosti domu. K nejhorším škodám však dochází, pokud je vlhká zeď vystavena mrazu, tehdy může dojít k jejímu popraskání. Při vysoušení vlhkých zdí je jistě správným prvním krokem hodně topit a zároveň vydatně větrat. Tato metoda však není dostatečná a je třeba co nejdřív začít s účinnějšími metodami sanace zdiva.

Odvlhčovače vzduchu

Odvlhčovače vzduchu fungují tak, že vysouší vzduch v místnosti. Snížením jeho vlhkosti může do vzduchu lépe přecházet vlhkost ze zdiva, které se tak postupně zbavuje vody.

Tip: Tento přístroj si lze i půjčit, pokud ho potřebujete jen nárazově

Při provozu odvlhčovačů je nutné uzavřít okna i dveře, aby účinnost vysoušení nesnižoval vlhký vzduch přicházející zvenčí. Účinnost vysoušečů dále zvyšuje proudění vzduchu, proto je vhodné společně s vysoušečem vzduchu instalovat i ventilátor.

Vysoušeče vzduchu existují dvojího druhu:

  • Kondenzační – v přístroji se vlhkost ze vzduchu sráží, kondenzací vzniklá voda se shromažďuje buď v nádržce přístroje a je třeba ji vylívat či je možné odvádět ji přímo do odpadu. Tento typ vysoušeče se vyznačuje poměrně velkou účinností, ale pro jeho správné fungování je třeba zajistit teplotu v místnosti minimálně 15°C.
  • Horkovzdušné – plynové, naftové nebo elektrické zářiče. Zvýšením teploty v místnosti se urychlí odpařování vlhkosti ze zdiva.

Mikrovlnné vysoušeče

Mikrovlnné vysoušení probíhá poměrně rychle, je vhodné k využití po povodních či haváriích vody. Vysoušecí přístroj vydává záření o frekvenci 2,45 GHz, to proniká až do středu zdi, kde ohřívá nasáklou vodu. Vzhledem k ohřevu vlhkosti uprostřed zdi vzniká přetlak, kterým je voda ze zdi vytlačována směrem na povrch, odkud se lépe odpařuje. Tyto prostředky koupíte ve stavebninách v Praze.

Elektroosmóza

Elektrofyzikální princip vysoušení zajišťuje přístroj, který bezkontaktním a nedestruktivním způsobem vysouší zeď a může být dokonce využíván i jako náhrada staré a nefunkční hydroizolace domu.

Působením elektrického pole na molekuly vody ve zdi vzniká potenciální rozdíl mezi vlhkou a sušší částí zdiva. V důsledku toho je vlhkost vytlačována částečně na povrch zdi, odkud se snáz odpaří a část vlhkosti je tlačena dolů, tím pádem odváděna do země.

Tento typ vysoušení je vhodný do rodinných domu, památkových objektů a do dalších budov, kde dochází ke kapilárnímu vzlínání vody zdivem vzhůru. Tato metoda je známa již poměrně dlouho, ale někdy bývá i předmětem sporů odborníků o její účinnosti.

Tip: Hledáte zajímavý způsob, jak ozvláštnit váš vstup do domu? Podívejte se na raženou betonovou dlažbu

Magnetokineze

Přístroj na principu magnetokineze sestává z vysílače a přijímače. Přístroj vytváří slabé pravotočivé polarizované pole podobné elektromagnetickému poli. V důsledku působení tohoto pole je voda ve zdivu tlačena směrem dolů a odváděna pod základy domu, zdivo tak postupně vysychá. I tato metoda má mezi odborníky řadu zastánců i odpůrců.

1 komentář u „Jaké jsou moderní způsoby vysoušení mokrého zdiva?

  1. No mě někdy v poslednedch lteceh připadalo, že si pan Lada tu zimu vymfdšlel, ale před půlhoďkou jsem neodolal a vyrazil u ne1s po vsi: pare1da, a poře1d se sype :)BST

Komentáře nejsou povoleny.