Zahradní vysavač: úklid zahrady od spadaného listí snadno a rychle

shutterstock.com

shutterstock.com

Podzimní úklid spadaného listí nepatří k právě oblíbeným zahradním činnostem. Únavnou práci s hráběmi však lze nahradit moderní technikou. Zahradní vysavače pomohou nejen s úklidem listí, ale například i s jeho drcením. Vybíráte váš první zahradní vysavač? V dnešním článku se podíváme jak na to.

Jak zahradní vysavač funguje?

Zahradní vysavače jsou zpravidla vybaveny funkcí sání a foukání. Funkci foukání lze využít k přesunu listí na jednu hromadu ve vaší zahradě, ze které následně listí odstraníme naráz. To se hodí, pokud máte velké plochy a přiložený zásobník by se tak naplnil velmi rychle. Z vzniklé hromady lze listí pak již snadno naložit na kolečka a odvést na kompost.

Řada vysavačů je kromě sání vybavena také drtičkou pohlceného listí. Takto zpracované listí má nejen menší objem, ale také u něj snáze a rychleji dochází k rozkladu. Vysáté listí se shromažďuje ve sběrném koši, který je třeba v případě zaplnění vysypat a listí zkompostovat, zarýt (např. v okolí stromů jako přírodní hnojivo) či případně vysypat do kontejneru. Zahradní vysavač však nemusí být pouze pomocníkem podzimním. V zimě zvládne odvát i čerstvě napadaný sníh z chodníku.

Elektrický vysavač BVN 2500 E 1 390 Kč, zdroj: mountfield.cz

Elektrický vysavač BVN 2500 E 1 390 Kč, zdroj: mountfield.cz

Jaký vysavač zvolit?

Podle způsobu pohonu lze zahradní vysavače rozdělit na dva typy.

  1. Elektrické – jsou vhodné pro menší zahrady, mají nižší hmotnost, tišší chod, výhodou je i jejich nižší pořizovací cena. Jsou ovšem závislé na přívodu elektrické energie a většinou jsou uzpůsobeny pouze vysávání a drcení suchého listí.
  2. Motorové – jde o vysavače s benzínovým motorem, které jsou robustnější a jsou vhodné pro rozlehlejší zahrady s větším množstvím listnatých stromů nebo do sadů a parků. Nejsou závislé na zdroji elektrické energie a při pohybu nejsou omezeny přívodním kabelem. Většinou jsou vybaveny dvěma trubicemi, z nichž jedna slouží k foukání a druhá k vysávání. Tento typ zahradních vysavačů je schopen pojmout a rozdrtit i spadané větévky či šišky.

Jaké parametry při výběru sledovat?

Důležitým parametrem při výběru konkrétního stroje je vždy jeho výkon. Sací výkon zahradních vysavačů by se měl pohybovat kolem 800 m³ za hodinu. Také je třeba povšimnout si velikosti sacího otvoru, kvalitní vysávání mohou nabídnout stroje s trubicí o průměru minimálně 15 cm. U menších sacích trubic je vyšší riziko jejich ucpání.

Vzhledem k tomu, že se vysavač při práci přenáší v ruce, je třeba při výběru zohlednit i jeho hmotnost. Některé modely v případě potřeby umožňují připojení pojízdných koleček na sací trubici a usnadnit tak přemisťování stroje. Hodnocení nejprodávanějších modelů naleznete zde.

Dalším hlediskem by měla být velikost sběrného koše, který by měl být dostatečně objemný, abychom nemuseli práci neustále přerušovat častým vyprazdňováním koše. A pamatujme na to, že pokud zvolíme vysavač, který zároveň provádí drcení vysátého listí, postačí nám menší sběrný koš, protože rozdrcením se objem listí výrazně zmenší.

Zdroj: jakopravit.cz