Získejte neotřelý vzhled své zahrady s pomocí okrasných stromů. Jedním z nich může být i zimostráz obecný, který patří mezi ty nenáročné.
Charakteristika zimostrázu obecného
Latinské označení tohoto kultivaru je Buxus sempervirens. Jeho domovem je přitom exotické Středozemí, kde může dorůstat výšky až 10 metrů. Jedná se přitom o keř nebo malý stromek. Patří k oblíbeným okrasným stromům v českých zahradách.
Za zmínku jistě stojí i vzhled lístků. Ty jsou ze spodní strany zelenožluté, horní část poté zůstává stále zelená a navíc lesklá. Do šířky dosahuje 1 cm, na délku má poté přibližně 2 cm. Jeho květy patří mezi spíše drobné a objevují se v březnu až dubnu. Plody poté můžeme hledat přibližně v říjnu či listopadu.
Dále je třeba pamatovat na to, že zimostráz patří mezi jedovaté dřeviny, a to jak pro lidi tak i pro zvířata. Právě ty mohou sníst jednotlivé listy a následkem toho zemřít. Proto si musíme dávat pozor na jeho umístění.
Nenáročná dřevina
Co se půdy týče, je zimostráz velice nenáročný. Nejlépe se jim daří v mírně vlhké, neutrální až mírně zásadité půdě. Špatně snáší příliš velké sucho, a proto je třeba pamatovat na pravidelné zalévaní, a to jak v létě tak zimě.
Nevadí jí městské prostředí, vyhýbat se ovšem musíte posypovým solím, které mohou být pro buxus nebezpečné. Poslední dobou jí také trápí dvě choroby. Při pořízení bonsaje ze zimostrázu je lepší její umístění v té části zahrady, kde nejsou jiné buxusy. Její listy by nikdy neměly zůstávat mokré déle než 5 až 6 hodin. Proto se obecně doporučuje zalévání spíše ráno.
Vhodné umístění
Zimostráz si najde místo všude tam, kde bude chráněn před silnými mrazivými větry i ostrým zimním sluncem. Díky jeho nenáročnosti v pěstování se stal mezi zahrádkáři poměrně oblíbeným. Skvěle vynikne i při tvarování, jelikož z něj lze vykouzlit pěknou bonsaj. Na zahradě zapůsobí jako solitéra i v květináči.
Pro více informací navštivte web www.okrasne-stromy.cz.
Until I found this I thghuot I’d have to spend the day inside.