Vybíráte starožitné svítidlo? 4 tipy, jak postupovat

Starožitné svítidlo dokáže vašemu domovu propůjčit nevšední atmosféru. Čím se při jeho výběru řídit? 

Hlavní roli hraje váš osobní vkus

Nic není při výběru starožitného svítidla důležitější než to, jak se vám osobně líbí. Co se zamlouvá vám, nemusí se líbit někomu jinému. A jelikož si pořizujete doplněk do svého interiéru, měli byste s ním být po designové stránce maximálně spokojeni. Myslete na to, že se stane výrazným prvkem vaší domácnosti, budete kolem něj často chodit a rozsvěcovat ho.

výběr starožitného svítidla

Kde bude svítidlo umístěno?

Při výběru starožitného svítidla věnujte dostatek času tomu, abyste si rozmysleli, kde přesně bude svítidlo umístěno a co bude osvětlovat. Hledáte spíše dekorativní lampu, kterou postavíte na komodu a bude symbolizovat především ozdobu interiéru? Nebo se poohlížíte po lampě k nočnímu stolku, u které si chcete každý večer číst?

Kromě samotného vzhledu je tedy potřeba myslet i na celkovou funkčnost svítidla. A na to, zda je schopno dostatečně osvítit to, co potřebujete. 

Jakou zvolit výšku?

Zejména pokud budete pořizovat starožitný lustr, musíte si udělat jasno v tom, jakou výšku zvolíte. Ve své podstatě přitom mohou nastat dvě varianty.

Pod lustrem bude ještě nějaký nábytek (například stůl nebo komoda). V takovém případě se ideální výška svítidla pohybuje v rozmezí 60-75 cm s přihlédnutím na standardní výšku stropů (ve většině domácností okolo 260 cm).

Pokud bude lustr zavěšený a bude pod ním možné volně procházet, lze doporučit zvolit podchozí výšku pod lustrem okolo 210 cm. 

Styl vašeho interiéru

Na závěr je ještě třeba zohlednit, do jakého stylu koncipujete váš interiér. Jiná svítidla se totiž hodí do moderně vybaveného domu či bytu a jiná do honosné secesní vily z přelomu 18. a 19. století. 

Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt, Představujeme obchody a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.