Tepelná čerpadla Solarex

V dnešním článku si představíme, co jsou to tepelná čerpadla, jak fungují a kde je koupíte.

Tepelná čerpadla se stále více a více rozšiřují, protože při optimální instalaci dokáží ušetřit až 80% nákladů na teplo! Používají se jak pro vytápění, tak i pro ohřev vody. Ceny energií neustále rostou, a tak často tvoří u vlastního domu největší měsíční náklady na bydlení. Další nespornou výhodou je, že při koupi tepelného čerpadla máte nárok na speciální nižší sazbu za elektrickou energii.

Tepelná čerpadla využívají energii, která je dostupná běžně v přírodě. Dnes již dobře známým fyzikálním jevem dokáží dodávat efektivně teplo i během zimy. Jedná se o jednu z nejčistších energií s ohledem na životní prostředí. Při použití nevznikají žádné zplodiny. Stát tento druh vytápění podporuje štědrými dotacemi (o aktuální situaci se informujte u jednotlivých prodejců).

Tepelná čerpadla pro každého

Výhodou tepelného čerpadla je dostatek levné energie, takže se často využívá i pro ohřev bazénů doma nebo na koupališti. Mají mnohem vyšší efektivitu oproti solárním panelům, které jsou značně závislé na aktuální intenzitě slunečního záření.

Jak tepelné čerpadlo funguje?

Pro detailní popis jsme se obrátili na odborníky z firmy Solarex tepelná čerpadla.

Tepelné čerpadlo se skládá ze čtyř základních prvků:

  • výparník (ten získává nízkopotenciální teplo z okolí)
  • kondenzátor (pro předávání tepla s vyšší teplotou do vytápěcího systému)
  • kompresor (který zajišťuje oběh chladiva)
  • škrtící ventil

Po přivedení venkovního vzduchu do výměníku tepla, ve kterém cirkuluje pracovní médium, se zdroji tepla odejme potřebné výparné teplo a přejde z kapalného do plynného stavu. Tím se zdroj tepla o několik stupňů ochladí. Toto plynné pracovní médium nasaje a stlačí kompresor. Tím, že se zvětší jeho tlak, stoupne i teplota. Pracovní médium se dále dostává dokondenzátoru, kde odevzdává své celkové telpo, které je mu odňato teplonosnou látkou, například vodou pro teplovodní vytápění. Dojde tak ke zkapalnení pracovního média, v expanzním ventilu se seškrtí na původní nízký tlak a oběh se opakuje.