Seznamte se blíže s potkany

wikipedia.org

wikipedia.org


V blízkosti lidských obydlí můžeme často narazit na nevítané hosty – potkany. Jejich přítomnost značně narušuje náš zaběhnutý komfort a dokáže pěkně potrápit. Dokážete si s nimi poradit a víte o všech jejich schopnostech?

Délka života

Volně žijící jedinci se dožívají přibližně dvou až tří let. Nebezpečí potkanů přitom mimo jiné spočívá i v tom, že dokáží v ideálních podmínkách zplodit ročně až dva tisíce potomků. Pro potkany je dále příznačná i značná inteligence. Jejich společenství je uspořádané do struktury, která na jedné straně obnáší nejschopnější jedince, na straně druhé poté jedince podřadné. Ty jsou využívány na podřadné práce a často také jako ochutnávači.

Potkani vynikají velice dobrou pamětí. Ta může být na škodu v tom případě, že se snažíme těchto živočichů zbavit. Použijeme-li totiž nástrahu, kterou již potkan zná a spojuje si ji s nebezpečím, vědomě se jí vyhne.

Nebezpečí nemocí

Pověry tradují, že potkani patří mezi přenašeče blech, to však není tak úplně pravda. Na pozoru bychom se však i přesto měli mít, jelikož se díky nim můžeme nakazit například tuberkulózou, salmonelózou či leptospirózou.
K nakažení není nutný přímý kontakt se zvířetem. Nejčastěji k přenosu nemoci dochází s pomocí extrementů, kterých potkani produkují skutečně velké množství.

Potkani vyhledávají lidská obydlí díky dostatku potravy, zdroj: wikipedia.org

Potkani vyhledávají lidská obydlí díky dostatku potravy, zdroj: wikipedia.org

Hbití a šikovní

Potkani dále vynikají i svými pohybovými schopnostmi. Do budovy se dokáží dostat i nepatrnou škvírou a skvěle jim poslouží toaletní trubky. Průměrný potkan se vleze i do mezery o velikosti desetikoruny. Jelikož se jedná o hlodavce, směle svoji cestu podpoří i prokousáváním. Navíc se jedná o skvělé skokany, vyskočí totiž do výšky jednoho metru.

Boj s potkany může znamenat pro nezkušeného člověka běh na dlouhou trať. Z tohoto důvodu je nejvhodnější obrátit se na patřičnou deratizátorskou společnost, která provede lokalizaci a profesionální vyhubení těchto nepříjemných hlodavců. Pokud vám dělají starosti potkani v Brně a okolí, kontaktujte společnost TOPderax působící právě v této oblasti.