Žijeme v 21. století a o možnosti odrazu jakékoliv formy záření již nikdo nepochybuje. I teplo je elektromagnetické záření a i teplo lze odrazit. Jak toho využít v praxi?
Nyní si položme otázku, proč ohříváme na vysokou teplotu zdi za radiátory? Co nám to přináší? V dobách nedávno minulých, kdy budovy nebyly ještě houfně zateplovány, se radiátory výhradně montovaly pod okenní parapet, aby bylo využito netěsností oken a tak i proudění vzduchu v místnosti.
Cirkulace vzduchu
Využívalo se tak cirkulace vzduchu v místnosti, kdy radiátor (v odborné terminologii správně chladič) ohříval studený vzduch proudící z netěsných oken a defakto chladnějšího prostředí, který pak stoupal ke stropu a přirozeným předáváním tepla předmětům se ochlazoval a klesal k podlaze. Tím se zajistila cirkulace, která měla své výhody a nevýhody. Jenže umístit radiátor na ochlazovanou zeď znamená zeď ohřívat a neefektivně tak nakládat s náklady na vytápění.
Je tomu již 20 let, kdy nejen čeští kutilové používali různé fólie a alobaly k odrazu tepla za radiátorem. Ono to fungovalo, ale jen dočasně. Nákladově to bylo neefektivní řešení a navíc bylo nutné radiátory demontovat. Nabízí se však jiné řešení v podobě úsporných panelů. Licencovaný a v Anglii vyráběný produkt má tu výhodu, že je po ergonomické stránce vzhledný a funkční. Nedochází díky technologickému postupu výroby k jeho degradaci a instaluje se snadno bez nutnosti demontáže radiátoru.
Vyzkoušejte řešení osvědčené po celém světě
Reflexní úsporný panel odráží tepelné záření zpět a v mnohých případech dokáže snížit náklady na vytápění až o 30%. „Propočítali jsme to tak, že běžná instalace úsporných panelů je investičně návratná po první topné sezóně.“ říká Otakar Hobza. Je dokonce prokázáno, že po instalaci úsporných panelů dojde ke zvýšení teploty v místnosti, pokud nemají radiátory termoregulační hlavice, které na zvýšenou teplotu reagují.
Instalace panelů přináší mnoho dalších poznatků a výhod. Instalace za běžný radiátor trvá přibližně 5 minut a pro běžný byt 2+1 se jedná o investici v řádu 2000 Kč. Reflexní úsporný panel Heatkeeper se prodává za cenu přibližně 130,- Kč s DPH a pro běžný radiátor potřebujete 2-3 ks. Na webových stránkách www.usporne-panely.cz, který se zabývá primárně jejich propagací, a prodejem navíc nyní probíhají dvě zajímavé soutěže, kde máte možnost získat nejen panely zdarma, ale navíc za vás může být uhrazena i faktura za inkaso!
Hey I feel your pain. I go through this same porlbem daily. The last desk picture is fine but they don’t have a computer on it so of course it looks neat and tidy. Clip boards are cute. I guess using your wall would probably help.Love youMoma
Já si panely pořídil již před rokem a tu úsporu jsem zaznamenal. V naší vesnici byla zima skoro podobná jako předešlá a ty ventily jsem opravdu musel přiškrtit. I to inkaso bylo menší. Já žiju sám a tak si ty náklady hlídám a sleduji.