Nepřímé grilování – objevte nový způsob přípravy pokrmů na grilu

shutterstock.com

O tom, jak bude grilovaný pokrm chutnat, rozhoduje nejenom typ grilu, doba přípravy nebo použitá marináda, ale také metoda, jakou zvolíte. V dnešním článku se zaměříme na u nás málo využívanou metodu nepřímého grilování. Jaké jsou její výhody?

Grilovat můžete přímým nebo nepřímým způsobem, přičemž obě možnosti jsou vhodné pro jiné druhy potravin. Hlavním rozdílem mezi přímým a nepřímým grilováním je to, jakým způsobem působí na surovinu žár ze zdroje tepla. V prvním případě, kdy grilujete na přímo, pokládáte maso nebo zeleninu na rošt, který je umístěn hned nad dřevěným uhlím nebo hořáky (tím teplo působí přímo na pokrm a od toho také vychází název této metody). U nepřímé metody využíváte více proudění teplého vzduchu, čímž je teplo rovnoměrně distribuováno celým prostorem grilu.

Nepřímé grilování je jako pečení s lepším výsledkem

Z výše uvedeného vyplývá, že tato metoda je obdobná tomu, když cirkulující teplo a žár zpracovává pokrm v horkovzdušné troubě. Nemusíte proto maso obracet. Měli byste takto připravovat jídlo, co je třeba grilovat více jak půl hodiny. Takto se doporučují grilovat velké kusy masa, žebra, celá kuřata apod. Při této metodě grilování se pokrmy tolik nevysušují dlouhým grilováním, a tak neztrácí na své chuti ani se prakticky nedají spálit.

Tip: Při nepřímé metodě grilování můžete použít i směs dřevěných lupínků ke zlepšení aroma připravovaného pokrmu

U nepřímého grilování se v uzavřených kotlových grilech umisťuje dřevěné uhlí v palivových nádobách nebo přepážkách po stranách grilu na dřevěné uhlí. Tak se docílí toho, že žár koluje po celém grilu bez přímého kontaktu s pokrmem. Platí pravidlo, že gril je třeba otevírat pouze ve chvílích, kdy je to nezbytně nutné. Každé zbytečné otevření vyvětrá akumulované teplo a prodlužuje přípravu pokrmu.

zdroj: grilcentrum.cz

U grilů s plynovými hořáky se celý gril nejdříve předehřeje. Poté se nechají hořet jen zadní a postranní hořáky, střední se vypne. Tím se dosáhne toho, že na suroviny nepůjde přímý žár, ale bude cirkulovat uvnitř.

zdroj: grilcentrum.cz

Tento článek byl sepsán ve spolupráci s www.grilcentrum.cz – největší online prodejce grilů Weber