Na co si dát pozor při výběru stavebního pozemku

shutterstock.com

Vybrat si správný stavební pozemek není jen tak. Musíte zohlednit mnoho faktorů, jinak se může stát, že něco zanedbáte a při samotné výstavbě vysněného rodinného domku budete muset zcela zbytečně řešit nepříjemné komplikace. V tomto článku vám proto poradíme, na co se zaměřit, abyste koupě pozemku později nelitovali.

Máte vyhlédnutý pozemek?

Pokud už jste si nějaký ten pozemek vyhlédli, měli by vaše první kroky vést na Katastrální úřad, kde si necháte udělat výpis o dané nemovitosti. Zjistíte tak, zda je vlastníkem skutečně ten, kdo se za něj vydává, a zda vůči němu není vedeno exekuční řízení. Tyto informace zjistíte také na internetu na stránkách katastru nemovitostí.

Tip: Vysokozdvižná plošina pomůže s výškovými pracemi, můžete si ji snadno půjčit na www.refal.sk/plosiny.html

Samotný nákup je pak vhodné provést s najatým právníkem, který vás ochrání před nevýhodnou smlouvou o koupi pozemku.

Informujte se o prostředí a místních plánech do budoucna

Pozemek by měl být umístěn tak, aby bylo jednoduché napojit ho na inženýrské sítě – elektřina, voda, plyn, kanalizace, ale také telefon. Zjistěte si, zda je dostupné připojení k internetu, pokud ho potřebujete, a také signál pro mobilní telefon. Jestliže se některá ze sítí má teprve vybudovat, chtějte od místního stavebního či obecního úřadu jasné informace. Jinak se pak stavba může výrazně prodražit.

 Zjistěte si předem, zda bude město vybuduje kolem vašeho stavebního pozemku veřejné osvětlení

Nestyďte se a ptejte se místních, jak se v dané oblasti žije, zda jsou v ní nějaké problémy, které teď jako občasný návštěvník nevidíte apod. Neméně důležité také je, abyste zjistili, zda obec nechce v budoucnu budovat novou průmyslovou zónu či obchvat v blízkosti vašeho vyhlédnutého pozemku. To zjistíte z územního plánu města.

Dobrý stavební pozemek odpovídá vašemu životnímu stylu

Zamyslete se také nad tím, zda vybrané místo odpovídá tomu, jak žijete. I když je snem mnohých velký dům někde na samotě v pěkné přírodě, přemýšlejte, zda by vám takový styl opravdu vyhovoval. Nemá smysl pouštět se do stavby domu, který vám pak nebude vyhovovat svou polohou. Myslete při tom na všechny členy domácnosti – bude mít kdo děti vozit ráno do škole?

Zajímá vás, kolik stojí plastová okna? Prohlédněte si ceník plastových oken

Výběr stavebního pozemku je nejdůležitější, věnujte mu dostatek času a nedělejte unáhlené závěry. Nebojte se také investovat do odborné pomoci advokátní kanceláře. Ve výsledku totiž ušetříte spoustu času, peněz i nervů.