V Praze je 6 tisíc volných nových bytů na prodej!

shutterstock.comLoňský rok byl pro developerské společnosti v Praze z hlediska počtu prodaných bytů úspěšný. Prodali totiž o polovinu více bytů než o rok dříve. Ale aby docílily takové prodejnosti, musely snížit ceny bytových jednotek. I přesto v hlavním městě zůstává šest tisíc volných, neobydlených bytů. Je to příležitost pro nakupující?

Na akční ceny už dávno nelákají nové zákazníky pouze prodejny elektroniky a oblečení. Se zajímavými slevovými akcemi přichází také prodejci bytů v Praze. Společnost Ekospol nabízí slevu na nové byty až 450 000 Kč a Central Group zase láká na 14 % slevy. Firma FINEP dala svým klientům jako dárek pětiprocentní slevu na svůj developerský projekt.

Podobné akce však nabízí i další prodejci bytů v Praze. Díky tomu se v loňském roce podařilo prodat více než 4 500 nových bytů, což je o 39 % více než v roce 2010. Avšak průměrná cena za 1 m2 bytu klesla o 8,5 %.

Poptávka po nových bytech klesá

Nabídka nových bytů v Praze je skutečně vysoká a poptávka ji není schopna zcela pokrýt. To je také důvod, proč je nyní k prodeji ještě šest tisíc nových bytů.

Nedávno společnost Trigema provedla analýzu, z níž plynou jasná čísla o prodejnosti, respektive neprodejnosti bytů. Na počátku roku 2011 podle analýzy bylo v hlavním městě k dispozici 7 098 volných bytových jednotek. Během tohoto roku ale číslo vzrostlo o dalších 2 809 nových bytů. Sice se v tomto roce také značná část prodala, ale i přesto jsou ještě k mání tisíce nových bytů.

Bydlení v zeleni, zdroj: zelenybotic.cz

Horší občanská vybavenost prodejům neprospívá

Důvod sníženého zájmu je skutečnost, že některé byty se nachází daleko od MHD, nebo daleko od centra, a tak se nikomu nechce každé ráno dojíždět do práce více než hodinu. Kupující preferují raději byty s lepší občanskou vybaveností, i když i to již zdaleka není zárukou prodeje.

Byty v ne příliš lukrativních částech Prahy se prodávají skutečně výrazně hůře než před pár lety, i přesto že jsou luxusnějšího rázu postavené dle nejmodernějších trendů – v nízkoenergickém nebo pasivním standardu. Zákazníci preferují spíše lepší dostupnost.

Zdravé bydlení uprostřed parku, zdroj: zelenybotic.cz

Důvodem také je, že spousta mladých lidí nedosahuje na hypotéky, bez kterých pro většinu koupě bytu do osobního vlastnictví není možná. Vzrůstá ale zájem o pronájmy bytů, takže pro některé to může být zajímavá investiční příležitost.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt, Hypotéka se štítky , a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.