Jak zvýšit šanci na prodej nemovitosti?

shutterstock.com

shutterstock.com

Pokud se chystáte prodat váš byt či dům, musíte si uvědomit, že vás čeká poměrně složitá cesta. Trh s nemovitostmi totiž v současné době praská ve švech. Nabídka je obrovská, proto je třeba vyniknout nad ostatními a nemovitost na prodej řádně připravit tak, aby kupujícího oslovila a on se rozhodl k nákupu. Přinášíme vám několik zaručených rad, díky kterým šanci na rychlý prodej můžete značně zvýšit.

Základem úspěchu je vytvořit pravdivý obraz o stavu vaší nemovitosti. Nemá cenu nic zásadního skrývat, protože dříve či později to stejně vyjde najevo a ztratíte tím čas. Nicméně mnoho inzerujících si zbytečně škodí nekvalitními fotografiemi nebo nepřesnými informacemi. Poradíme, jak to zlepšit.

Zahrajte si roli kupce

Jestliže chcete nemovitost prodat rychle, je třeba upravit její vzhled. Cíl je, aby vše vypadalo příjemně a spíše neutrálně. V tom, které věci a místa uklidit a jak, vám pomůže jediné – zkuste si na chvíli zahrát roli kupujícího. To znamená, že si musíte zkusit projít vaši nemovitost tak, jako kdybyste ji vy sami chtěli koupit. Případně zkuste požádat někoho neutrálního, kdo vám sdělí největší nedostatky.

Úprava okolí domu

Máte-li dům, musíte začít u jeho okolí. Postavte se před dům a pozorně se dívejte. Zaměřte se na úpravu záhonků, dvoru i zahrady. Pokud zde roste plevel nebo vysoká tráva, napravte to. Zaměřte se také na celkový vnější vzhled. Důležitý je stav oken, střechy, okapů apod. Nemusíte je hned vyměňovat, stačí je očistit a případně natřít barvou.

Příprava interiéru

Pamatujte na to, že interiér domu musí vypadat naprosto přirozeně. Nedělejte ale tu chybu, že přirozenosti necháte až moc. Někteří lidé jsou i tak nesoudní, že na internet dávají fotky interiéru, ve kterém se nachází pohozené oblečení, neumyté nádobí atd. Tak takto rozhodně ne. Všechny místnosti v domě musíte uklidit. Rozhodně se nikde nesmí nic povalovat.

Plíseň odstraňte a vymalujte, zdroj: shutterstock.com

Plíseň odstraňte a vymalujte, zdroj: shutterstock.com

Nezapomeňte odstranit pavučiny, prach případně i plíseň. Pokud je to jen trochu možné, zbavte interiér vašich osobních věcí. Proč? Kupující totiž přichází do domu s vlastní představou o bydlení a vy s ním rozhodně nemusíte mít stejný vkus. Vaše zařízení by na něj mohlo působit odpudivě, což by mohlo mít vliv na jeho finální rozhodnutí. Celkový dojem může podpořit i příjemná vůně – například heřmánek či levandule.

Pokud chcete mít jistotu, že budou vaše pokoje dokonale prezentovány, můžete využít služeb odborných firem. Připraví vaši nemovitost do posledního detailu a udělají profesionální fotky, které budou lákat k návštěvě vaší nemovitosti.

Vyplatí se dělat větší stavební úpravy?

Někteří se snaží nemovitost vylepšit tím, že rychle udělají novou fasádu, nové obložení apod. Tyto rychlé úpravy se ale většinou nevyplatí. Je třeba si uvědomit, že zájemce o koupi přichází se svou vlastní představou, takže by vaše snaha o modernizaci mohla být zbytečná. Naopak jsou vítané stavební úpravy, které řeší problémy jako je vlhkost nebo zatékání. Ty totiž výrazně snižují cenu nemovitosti.

Jak přilákat zájemce?

Pokud chcete nemovitost prodat, musíte dát o svém záměru vědět. Možností, kde inzerovat vaši nemovitost je spousta. Na internetu jsou desítky portálů specializující se na prodej nemovitostí a vyplatí se inzerovat i v okolí vaší nemovitosti prostřednictvím regionálních novin či roznosu letáků. Například pro okres Brno – město jsou to noviny Inzert Expres.

Na vše výše uvedené můžete využít služeb realitních kancelářích, které mají zkušenosti s prodejem a rovněž i databázi zájemců o nemovitosti v dané lokalitě. Počítejte ale s tím, že jim zaplatíte provizi ve výši 5-7 %. Prodej můžete také realizovat i na vlastní pěst, což přináší řadu výhod. V tomto případě se vyplatí hodně propagovat. K tomuto účelu je možné využít službu realitnirevoluce.cz. Díky ní můžete inzerát s prodejem vaší nemovitosti vložit na 60 nejvýznamnějších realitních serverů v ČR. Zajistíte si tak propagaci a budete mít větší šanci, že rychle prodáte!

3 komentáře u „Jak zvýšit šanci na prodej nemovitosti?

  1. Dobrý den, mým tipem je dávat inzeráty všude, kamkoli. Vybírat zejména ty stránky a ty možnosti, které nejsou placené. Když už platit, tak RK, ale ne za vložení inzerátu na internet.

  2. podle me je dulezity byt seriozni, zadny rozmazany fotky, kusy informace. kdyz vam clovek zavola v sobotu odpoledne, byt prijemny a ochotny. pokud tohle dodrzite, prodate.

  3. Rozhlásit svou nabídku jak jen to jde. Dát plakátky, letáčky, inzeráty. Pak být hlavně příjemný při vyjednávání, souhlasím!

Komentáře nejsou povoleny.