Jak velká by měla být vaše garáž?

vratamares.cz

vratamares.cz

Plánujete postavit u rodinného domu garáž? Pak před vámi stojí mnoho otázek, které je třeba vyřešit. Tou nejzákladnější jsou rozměry budoucí garáže. Jak velikou garáž postavit, aby nevznikla zbytečně velká stavba ubírající místo na pozemku a zároveň garáž skýtala dostatek pohodlí nejen při parkování auta, ale například i pro uskladnění sekačky na trávu, kol a dalších potřebností? Podívejme se na tuto problematiku podrobněji.

Promyslete, k jakému účelu budete garáž využívat

Prvním vodítkem při navrhování velikosti garáže by měl být nejen počet vašich aut, ale je třeba zohlednit také jejich rozměry. V tomto směru je vhodné zahledět se i do budoucnosti a uvážit, že auto nebývá majetkem na celý život. Proto je dobré při plánování garáže počítat i s případem, že v budoucnosti možná pořídíte větší vůz, tato varianta se vás týká především, pokud plánujete větší počet dětí.

Garáž většinou neslouží pouze k bezpečnému zaparkování auta, ale bývá využívána i jinak:

  • Je výhodným místem k zaparkování jízdních kol, koloběžek, případně zde můžete parkovat i motorku, proto vyhraďte dostatečně velký prostor i pro tyto menší dopravní prostředky.
  • Ať už chcete nebo ne, garáž se mnohdy stane i hojně využívaným skladovacím prostorem. Minimálně je třeba počítat s místem pro uskladnění letních/zimních pneumatik, ale jistě se ve vaší domácnosti najdou i další rozměrnější věci, které poputují na většinu roku do garáže (lyže, sáňky, …).
  • Garáž může být také vhodným místem k uschování sekačky na trávu, případně i zahradního náčiní.
  • A pokud se rádi věnujete kutilství, je vhodné v garáži vymezit také místo pro domácí dílnu, díky tomu na pozemku nebude muset vzniknout několik samostatných drobných staveb, které by narušovaly ucelený dojem, který může tvořit promyšlená dispozice rodinného domu a garáže.

Potřebujete garáž pro jedno auto?

Jako minimální vnitřní velikost garáže pro jeden automobil bývá uváděna velikost 2,6*5,2 metrů. Rozeberme ale konkrétní rozměr garáže pro jedno auto podrobněji. Nejprve zohledněte rozměry vašeho auta. K délce auta připočtěte alespoň 0,5 metru, to je vzdálenost, která by měla auto při zaparkování dělit od zadní stěny garáže. Od garážových vrat by potom auto mělo stát zhruba 0,8 metru, i tuto hodnotu připočtěte k délce auta.

Abychom mohli pohodlně vystupovat z auta (případně pohodlně vyndat dítě z autosedačky), je třeba na každou stranu od auta mít alespoň 0,5-0,6 metru. Světlá výška garáže by měla být minimálně 2,1 metru a opět je třeba výšku stropu přizpůsobit výšce auta, zejména pokud vlastníte vůz SUV. Dle toho pak postupujte i při výběru otevírání garážových vrat (pokud se otevírají pod strop). Tyto rozměry samozřejmě počítají pouze s využitím garáže k parkování auta. Dobré je tedy navíc garáž rozšířit o prostor na případné police či skříň. Pomocí různých závěsných systémů lze garáž využít efektivně pro uskladnění různorodých věcí od lyží až po jízdní kola.

Potřebujete garáž pro dvě auta?

Dnes nejčastější variantou je dvojgaráž.  Minimální velikost dvojgaráže se pohybuje kolem 5,5*5 metrů. Tato šířka garáže je ovšem skutečně pouhým minimálním limitem. Pro pohodlné zaparkování i pro pohodlné vystoupení z vozu je vhodná garáž o šířce 6-7 metrů.V případě dalšího využití garáže je opět třeba pomyslet na zvětšení jejích rozměrů, zvažte však, zda garáž budete zvětšovat do šířky či délky v závislosti na tom, jak velký máte pozemek.

Plánujete-li garáž využívat i k uskladnění krabic s věcmi a využít zde co nejvíce prostoru i po stranách garáže, vyplatí se uvažovat o sekčních vratech, která díky otevírání pod strop garáže ušetří nemalý prostor. Není tak divu, že tento typ vrat patří k nejoblíbenějším na trhu.