Velice oblíbeným doplňkem interiéru je koberec. Ať už jde o koberec celoplošný nebo pouze kusový, skýtá pro obyvatele bytu řadu výhod, na druhou stranu však přináší více starostí při údržbě. A to ať už jde o celkové čištění, ale také o likvidaci skvrn vzniklých při drobných domácích nehodách.
Péče o koberec
Koberec vyžaduje nejen pravidelnou péči v podobě luxování. Jednou až dvakrát za rok je navíc vhodné provést celkové čištění koberce. Tento úkon můžete zvládnout svépomocí nebo využít levné čištění koberců v Brně. Ovšem ani tady péče o koberec nekončí. Za běžného provozu domácnosti se nelze vyhnout drobným nehodám od rozlitého pití, přes drobení dětí až po případné pořezání a mohli bychom jmenovat dále.
Zasáhne-li nehoda koberec, nestačí pouhý mokrý hadr nebo smetáček s lopatkou jako u ostatních podlahových krytin. Každá skvrna na koberci vyžaduje jiný přístup, aby byla dokonale odstraněna a koberec vypadal co nejdéle jako nový.
Postup při čištění skvrn
Hlavní zásadou je skvrnu vyčistit co nejdříve od jejího vzniku, aby se nevpila do struktury koberce. K mokrým skvrnám přistupujeme nejprve se savým hadrem či papírovou utěrkou a co nejvíce tekutiny se pokusíme vsát do hadru či utěrky.
Každou skvrnu čistíme krouživými pohyby od jejího kraje směrem ke středu skvrny, abychom nerozšířili skvrnu na nepotřísněnou část koberce. K čištění zpravidla používáme hadr, kartáč a mýdlovou vodu. Pokud je třeba použít nějaký chemický prostředek, vybírejte takový, který neobsahuje bělidla, aby nedošlo k vyblednutí barvy koberce v místě čištění.
Před použitím vyzkoušejte chemický přípravek na části koberce, která je jinak běžně ukryta pod nábytkem či se nachází na jiném nenápadném místě. Čistící prostředek vždy řádně z koberce vymyjte, předejdete tak vyššímu zachytávání špíny v čištěném místě.
Jak odstranit nejběžnější skvrny?
Čištění skvrn se liší v závislosti na původu jejich vzniku, díky chytrým návodům si můžete poradit takřka s libovolnou, na první pohled neodstranitelnou, skvrnou. Stačí znát její původ, použít správný čistící prostředek a v mnoha případech je třeba zapojit trpělivost při mechanickém drbání koberce. Alternativně se můžete obrátit na odborníky z firmy čištění koberců na Praze 4.
Podívejme se na nejčastější skvrny a tipy na jejich vyčištění:
- krev – k odstranění krve je potřeba zásadně použít studenou vodu, často postačí studená voda bez jakéhokoliv saponátu, případně voda mýdlová.
- žvýkačka – obložte žvýkačku ledem, ta vlivem nízké teploty ztuhne a půjde snadno z koberce vydrolit.
- vosk – vosk nejprve opatrně seškrábněte, zbytek přežehlete přes utěrku nebo savý papír, do nichž se zbytek roztaveného vosku zapije.
- červené víno – skvrnu od vína posypte solí, nechte působit, následně vysajte a dočistěte vodou.
- káva, čaj, borůvkový džem – tyto skvrny a jim podobné dobře vyčistíte pomocí kyseliny citronové (ať už jejím roztokem nebo obyčejným pokapáním citrónem).
- mastné skvrny – zasypte moukou, nechte mastnotu do mouky vsáknout, následně vysajte. Dočistěte pomocí vody se saponátem na nádobí, který dobře odstraňuje mastnotu.
- inkoust – s inkoustem si poradí směs kyseliny citronové se solí.
- čokoláda – čokoládu zašlapanou v koberci nejlépe odstraní roztok z jednoho dílu octa a jednoho dílu alkoholu.
- jogurt, modelína, bláto – tyto druhy znečištění naopak nevyžadují okamžitý zásah. Je vhodné počkat, až zaschnou, v zaschlé formě je lze snadno z koberce vykartáčovat, mnohdy již ani není nutné konečné dočištění vodou.
- propiska, fix – odstraňte pomocí alkoholu, případně postříkejte lakem na vlasy, nechte chvíli působit a následně použijte kartáč a vodu.
Máte jiné tipy, jak se vám podařilo vyčistit váš koberec od skvrn? Napište nám do komentářů.