Jak často čistit komín?

shutterstock.com

shutterstock.com

Údržba komínů je jednou z důležitých prací, na které byste jako majitelé rodinných domů neměli zapomínat. Špatně udržované spalinové cesty v mnoha případech způsobují škody na majetku. Čištění přitom není nijak náročné a drahé, kominíci vám jej provedou za pár set korun.

Kominíka si objednejte s předstihem

Je pravdou, že kominickou firmu je vhodné si objednat s dostatečným předstihem, neboť jich v tuzemsku není příliš velké množství. Spolu s povinností pravidelné kontroly mají navíc mnohem více práce než v minulosti. Pokud například bydlíte na západě Čech, dobrou volbou pro revize komínů v Plzni je firma Kominictví Hacaperka. Ta provozuje činnost už od roku 1996. Provádí nejen čištění a revize, ale také opravy a stavbu komínů.

Kdy a jak často? Záleží i na druhu paliva

A nyní k otázce, jak často čistit komín. Předpokládejme, že komín využíváte především od podzimu do jara, kdy venku panují nižší teploty a vy tak potřebujete vytápět domácnost. Vzhledem k tomu je ideální, pokud si na čištění komínu pozvete zmíněné kominictví Plzeň či jinou firmu ještě před příchodem chladného počasí, tedy ideálně koncem léta a začátkem podzimu.

Záleží ale i na tom, jakým druhem paliva topíte. Pokud jde o pevná paliva, je vhodné čištění spalinových cest provádět alespoň jednou za 3 měsíce. U plynu stačí provést čištění pouze jednou do roka, vždy jej ale musí vykonat kominík, který má potřebné živnostenské oprávnění. Kominík v Plzni z firmy Kominictví Hacaperka toto oprávnění samozřejmě má, takže si jej můžete pozvat zcela bez jakýchkoliv obav.

Nezapomeňte na to, že nesprávně fungující komín může způsobit požár a tím pádem i poničení majetku. Mnohdy se následky zahoření spalinových cest vypočítávají až do řádů statisíců korun. V případě, že navíc nesplníte povinnost pravidelných odborných kontrol, nemusí vám případné škody na majetku proplatit vaše pojišťovna.