Čištění studny je důležitou činností, kterou je třeba provádět pravidelně

studnyvanous.cz

studnyvanous.cz

Stále více domácností se navrací ke způsobu, kdy namísto vody z centrální sítě využívá vlastní zdroj ze studny. S tím však přichází na řadu i nutnost se starat o kvalitu vody, jinak mohou přijít zdravotní i jiné komplikace.

Čištění studny je zásadní zásadní záležitostí, kterou byste jako jejich majitelé neměli v žádném případě podceňovat. Špatné pH či její znečištění totiž může způsobit nemalé zdravotní potíže, pokud vodu používáte nejen jako užitkovou, ale zároveň i jako pitnou.

Jaké zdravotní komplikace způsobuje nekvalitní voda ze studny?

K nejčastějším zdravotním komplikacím v důsledku pití nekvalitní vody ze studny patří žaludeční a střevní potíže. Průjmy, bolesti břicha, v horších případech i žloutenka – to jsou nejčastější onemocnění, která způsobuje právě konzumace vody ze studny, u níž nedochází k pravidelnému čištění.

Dezinfekci můžete provést sami, důkladnější čištění ale přenechte na odbornících

Jako majitelé si sami můžete provést dezinfekci vody. Stačí použít správnou dávku kvalitního dezinfekčního přípravku, klidně i obyčejného Sava. Pokud je ale voda znečištěná například v důsledku povodní, je na místě na čištění studny přizvat odbornou firmu, která má potřebné zkušenosti a také kvalitnější přípravky na opětovné uvedení vody do řádného stavu.

Stav vody ve studni kontrolujte s příchodem jara. Právě po zimě totiž bývá její kvalita často nevhodná a je potřeba přistoupit k důkladnějším opatřením, kdy nepostačí pouhé použití dezinfekčních prostředků.

Někdy pomůže jen oprava studny

Pokud je kvalita vody ve studni trvale špatná, může být příčinou samotný špatný stav studny. V tom případě je opět vhodné vše konzultovat s odborníky. V mnoha případech je pak nutné provést komplexní opravu studny, včetně jejího prohloubení a rozšíření.