Rozšiřujete svoji zahradu a přemýšlíte, který kousek zvolit za okrasný strom? V tom případě vezměte v úvahu i borovici lesní a její kultivar Watereri. Jedná se o nenáročnou dřevinu, která vypadá krásně jako součást skalek i jako solitéra.
Kde borovici najdete a jak vypadá
Borovice lesní se v současné době nachází téměř v celém pásmu Euroasie. V naší domovině na ni přitom můžete narazit až do výšky 1000 metrů nad mořem. Borovici lesní navíc můžete znát i pod lidovým označením sosna. Ve volné přírodě je přitom schopna dorůstat velikosti až 40 metrů. Navíc se dožívá i úctyhodného stáří. Těm nejstarším jedincům je i přes 700 let.
Větve borovice mají tmavé šedohnědé zbarvení. Z nich poté vyrůstají jehlice ve svazečcích po dvou kusech. Jehličí má krásnou šedavě zelenou až namodralou barvu.
Pod označením Watereri se skrývá kultivar, který představuje zakrslý a pomalu rostoucí poddruh. Tento kultivar dorůstá výšky kolem tří až čtyř metrů a shodné šířky. Oproti klasické borovici lesní se pyšní jehlicemi zbarvenými více do modra. Má kuželovitý tvar s hustým olistěním, pod kterým často ani nelze spatřit borku. A to i díky tomu, že tento kultivar nevyholuje spodní větve.
Pěstování a nároky
Kultivar Watereri symbolizuje perfektní volbu pro všechny začínající pěstitele, a to díky své nenáročnosti. Je naprosto mrazuvzdorná a dobře snáší podzimní i ranní mrazíky. Pamatujte, že nejvhodnější umístění je na slunci. V každém případě se vyhýbejte trvalému přemokření.
Za ideální půdu lze považovat hlubokou, písčitohlinitou, mírně vlhkou a spíše kyselejší. Dokáže čerpat vodu z větší hloubky než některé jiné dřeviny. Z toho důvodu vám pěkně poroste i na suchých stanovištích.
Umístit ji můžete do kompozice spolu s listnatými stromy nebo azalkami. Pokud zvolíte pěstování jako bonsaj, bude se perfektně vyjímat například před vstupem do domu nebo do zahrady.
Více informací najdete na www.okrasne-stromy.cz.